İSTANBUL – Gülsuyu’nda bulunan Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Şantiyesi’nde toplanan işçiler, 24.00 itibarıyla “Bu iş yerinde grev var” yazılı pankartı bina girişine astı.

Burada işçiler sloganlar atarken, çok sayıda çöp kamyonu şantiyeye dönerek iş bıraktı.

İşçilere seslenen Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun “Biz başından beri söylediğimiz gibi bunu masada uzlaşmayla bitirmek istiyoruz. Biz iş barışı bozulmadan, arkadaşlarımızın kaybettiği ücret gelirinin bir an önce giderilmesini istiyoruz.

İlgili Haber:  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde İşten Atılan İşçiler Kod 29'a Direniyor

Bugüne kadar sabırlı bir şekilde geldik. Ancak geldiğimiz noktada belediye yönetimi hiçbir şey vermemek üzere kendini konumlandırmış. Geçmişte olduğu gibi bugün de bizi sefalet ücretine razı etmek istiyor. Biz buna razı olmayacağız” dedi.

‘Grevin âlâsını yapacağız’

Taban ücretinin günlük brüt 123 lira olduğunu, belediye yönetiminin ise 125 lira teklif ettiğini açıklayan Dolgun şöyle devam etti: “Buna da seyyanen 11 lira zam teklifinde bulunuldu. Toplamda elimize geçecek olan net zam bu şartlar altında 215 liradır. Çocuğa harçlık olarak verseniz cebine koymaz. 5 litrelik bir ayçiçek yağının bile 80 lira olduğu bir zamanda bize teklif edilen bu ücret ‘greve çıkın’ demektir. Biz de greve çıkıyoruz, grevin âlâsını yapacağız.”

İlgili Haber:  Noveras İşçileri Grevle Kazandı

Geçtiğimiz günlerde grev kararı asılmıştı

Genel-İş Sendikası ile Maltepe Belediyesi arasında 1500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle 10 Şubat’ta belediye binası girişine grev kararı asılmıştı.