KESK: Sefalet Ücretini Kabul Etmiyoruz Ek Zam İstiyoruz

kesk-diyarbakir
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DİYARBAKIR – KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, “Sahte enflasyon oranıyla değil, gerçek enflasyon oranıyla ek zam istiyoruz” talebiyle Yenişehir ilçesindeki Defterdarlık binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Sefalet ücretini kabul etmiyoruz ek zam istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, basın açıklamasını yapan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Hasan Çıtrık, yılardır yaşanan her krizin faturasının sağlık emekçilerine kesildiğini belirtti. Çıtrık, ülkeyi yönetenlerin, “Büyümede rekor kırdık” dediklerini, ama “büyüyen Türkiye’den” paylarına hep sahte enflasyon rakamlarına göre belirlenen maaş zamları, daha adaletsiz hale getirilen vergiler, gittikçe güvencesiz hale getirilen bir çalışma yaşamı düştüğünü söyledi.

Çıtrık, “Biz ne zaman hakkımızı istesek ‘kriz var’ dediler. ‘Aynı gemideyiz, batarsak hep beraber batarız’ dediler. Ama bize hep o geminin kazan dairesi reva görüldü. Bir avuç mutlu azınlık ise bizim alın terimizle, emeğimizle su yüzünde tuttuğumuz geminin lüks kameralarında keyif çatmaya devam etti. Bizim cebimizden alınanlar; teşvik, vergi affı, vergi yapılandırması olarak sermayeye, patronlara araç, yolcu, hasta garantisi olarak köprü, otoyol, hava limanı ve şehir hastanelerinin müteahhitlerine akıtıldı” şeklinde konuştu.

ENFLASYON RAKAMLARI GERÇEKTEN UZAK

Yılardır resmi enflasyon rakamlarının gerçekten uzak olduğunu, maaş artışlarının ise bu rakamlara göre yapıldığına dikkat çeken Çıtrık, “Kendine ‘yetkili sendika’, ‘yetkili konfederasyon’ diyenler oturdukları masalarda sahte enflasyon rakamlarının yarım puan üstündeki mutabakatların altına imza attı. Hükümetin teklif ettiği rakamların daha altına bile imza attıkları oldu. Üstelik sözleşmeli-güvencesiz çalışanların kadroya alınması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, gelir vergisi ve ek gösterge adaletsizliğinin giderilmesi başta olmak üzere yıllardır biriken sorunlarımızı çözmeyen mutabakatları ‘tarihi başarı’ diye yutturmaya çalıştılar” dedi.

TALEPLER

Çıtrık, yaşadıkları sorunlara karşı şu talepleri sıraladı: 

  • Sadece geçtiğimiz yılın kayıplarını telefi etmek için maaşlarımızın 2021 yılının başından itibaren geçerli olmak üzere seyyanen 1000 TL arttırılmasını,
  • Çoktan iflas eden mevcut sisteme son verilerek evrensel sendikal hak ve özgürlüklere uyumlu grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu pazarlık masasının bir an önce kurulmasını,
  • En düşük kamu emekçisi maaşının; kira, yakacak, ulaşım gibi sosyal ödemelerle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmasını,
  • Tüm yükün emekçilerin üzerine yıkıldığı vergi adaletsizliğine son verilmesini, bunu için kar, faiz ve servet gelirlerine tanınan ayrıcalıkların kaldırılmasını, belli bir servet düzeyinin üzerindeki zenginlerden servet vergisi alınmasını,
  • Birinci vergi diliminin %15 ten %10 a düşürülerek yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesintinin birinci vergi diliminde sabitlenmesini, istiyoruz.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!