İSTANBUL – Kayı İnşaat’ın Cezayir’deki Bechar Askeri Hastane, Cite Financiere, Oran Askeri Konaklama ve Ouargla Askeri Hastane şantiyelerinde çalışan işçiler yaklaşık 1 yıllık ücretlerinin kendilerine ödenmediğini söylediler. Bunun için işçilerin, işveren temsilcileriyle defalarca görüştükleri, hatta sorunlarını Ankara’ya giderek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na aktardıkları ifade edildi. İşçiler, Çavuşoğlu’nun “Tüm alacaklarınız 2 ay içinde ödenecek” sözü verdiğini ama bunun üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hiçbir ödeme yapılmadığını ifade ettiler.

Ülkenin birçok kentinde bulunan işçiler, İnşaat-Sen’in öncülüğünde bir araya gelerek, İstanbul Levent’teki Kayı Holding’in Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda işçi ve sendika yöneticisi katıldı. 

“BU İŞÇİLER KAPINDA YATACAK BUGÜN”

İşçiler, Kayı İnşaat önünden işveren Çoşkun Yılmaz’a seslenerek, “5 kuruşsuz gittim 5 kuruşsuz geldim. Coşkun Yılmaz için rahat mı? Bu işçiler kapında yatacak bugün. Arabulucu aydan aya öderiz dedi. Şimdi arıyorum o da açmıyor. Biz hakkımızı istiyoruz, sonuna kadar buradayız. Coşkun Yılmaz in aşağı açıklama yap. Artık masallara dayanacak gücümüz kalmadı. Coşkun Yılmaz paramızı öde” dedi.

İlgili Haber:  SİNBO İşçileri Direnişle Kazandı

“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Adana’dan gelen işçilerden Murat Toksöz, “Hiçbir insanın dayanacak gücü kalmadı. Ortalıkta hastalık var. Sesimiz artık duyulsun, kimsenin eve ekmek alacak, çocuğuna mama alacak parası kalmadı. Artık masallara dayanacak gücümüz kalmadı” diye isyan etti. 

“BORÇ YAPTIM GELDİM ÇOŞKUN YILMAZ’A SESLENİYORUM ÇOK MAĞDURUM”

Borç para alarak eyleme geldiğini ifade eden bir işçi, “Hiç paramız yok. Onun için Coşkun Yılmaz’a sesleniyorum. Bir an evvel bizim hakkımızı ödesin. Mağduruz çok mağduruz inanın. Çocuklarımız aç, perişan hepsi. 8 tane öğrencim vardır. Allahtan korksun ben çok mağdurum” ifadelerini kullandı. 

İlgili Haber:  Cargill İşçileri, İş Güvencesi Taleplerinde Kararlılar

“HAK GASPI VAR”

İnşaat Emekçileri Sendikası (İnşaat-Sen) Temsilcisi Nurseli Gözüaçık, Türkiye’nin birçok ilinden geldiklerini, büyük bir hak gaspı yaşadıklarını belirtti. Haklarını talep ettiklerini dile getiren Gözüaçık, Kayı İnşaat işçilerinin iki yıldır paralarını alamadıklarını ifade etti. Gözüaçık, “Sabrımız tükendi. Beklemekle günler aylar yıllar geçti. Hakkımız hala ödenmedi” dedi. Gözüaçık, işçilerin haklarını alana kadar mücadele edeceklerini vurguladı. 

“RAHATINIZI KAÇIRACAĞIZ”

Öte yandan, İnşaat-Sen Sözcüsü Can Ersoy, Kayı Holding’in devlete karşı taahhütleri yerine getirdiği gibi işçilere olan taahhütlerini de yerine getirmesini istedi. Ücretlerini ödemeyenlere seslenen Ersoy, “İnsanların en zengin olduğu yerde eylemdeyiz ve rahatınızı kaçıracağız. Hakkımızı alacağız” dedi. (ANKA)