Kayyum, Binden Fazla İşçiyi Kayıtsız Çalıştırıyor

featured

MARDİN – İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent A.Ş. bünyesinde bini aşkın işçinin sözleşmesi bittiği gerekçesiyle 31 Aralık 2020 tarihinde iş çıkışları yapıldı. Kendilerine herhangi bir bilgi verilmeyen işçilerin sözleşmelerinin yenilenip, yenilenmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Buna rağmen işçiler 12 gündür sözleşmeleri ve işe girişleri olmadan çalıştırılmaya devam ediliyor. Kayıt dışı bir şekilde çalıştırılan işçiler, durumlarının belirsiz olması nedeniyle endişeli bir bekleyiş içinde. Belediyede 1 Ocak 2021 tarihinde bir grup işçi ile gerçekleştirilen toplantıya kimi işçilerin çağrılmamış olması da işçileri kaygılandıran bir durum. 

Edinilen bilgilere göre; bir grup işçiye 1 Ocak 2021 tarihinde gönderilen mesajla belediyeye bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) binasında toplantı duyurusu yapıldı. Gerçekleştirilen toplantıda işçilerin bir kısmının MARSU’da personel eksikliği olduğu için MARSU’ya transfer edileceği duyuruldu. Duruma bir kısım işçi tepki gösterirken, MARSU’ya transfer edilecek işçilerin listesinin hazırlanmasının ardından kendilerine bildirileceği açıklandı. Ancak kaç işçinin transferinin yapılacağının açıklanmaması belirsizlik yarattı. Bununla birlikte işçilerin sözleşmelerinin yenilenmemesi ve iş girişlerinin halen yapılmamış olması ile birlikte işten çıkarmaların olacağı konuşulmaya başlandı. 

‘KİMSE BİR ŞEY SÖYLEMİYOR’ 

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen işçiler, günlerdir kendilerine hiçbir şey söylenmediğini belirterek, “Ne bize gidin diyorlar ne de girişimizi yapıyorlar. Kaçak olarak çalışıyoruz. Hiçbir yetkili bir şey demiyor. Sözde, hakkımızı savunan Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası da herkese farklı bir şey söylüyor. Zaten yüzde 25 zam vaat edip, yüzde 5’e imza atarak bir fiyaskoya imza attı. Giriş ne zaman olacak bilemiyoruz. İş olmadığı için de mecburuz ve bir yere de gidemiyoruz. Konuya dair bir açıklama yapılmasını istiyoruz. Ancak bir açıklama dahi yapılmıyor. Belirsizliğin giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.  (MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!