Kaburgalarını Kırdıkları Tutukludan 250 Bin Lira Ameliyat Parası İstiyorlar

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde gardiyanların işkencesi sonucu 2 kaburgası kırılan tutuklu Ahmet Kaya’nın ameliyatı için ailesinden 250 bin TL isteniliyor.

featured

HAKKARİ – 2014 yılında “tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ve el değiştirme” ve “örgüt üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklanan Ahmet Kaya’ya, hakkında açılan davada 15 yıl hapis cezası verildi. 9 yıldır tutuklu olan Kaya’nın kaldığı Wan Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki koğuşa 4 ay önce baskın yapıldı. Koğuş baskınında 15 kişilik gardiyan tarafından kaburgaları kırılan Kaya, gördüğü işkencenin ardından Wan Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edildi. Dumlu Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Kaya’nın annesi Hüzeyca Kaya, aylardır çocuğunu görmediğini ve büyük bir endişe içerisinde olduğunu söyledi.

KABURGALARINI KIRDILAR 

Anne Kaya, “Oğlumla 4 ay önce telefon görüşmesi gerçekleştirirken gardiyanların gece yarısı koğuş baskını yaptığını ve baskında koğuş arkadaşı ile darp edildiklerini söyledi. Gardiyanların yaptığı işkence sonrası oğlumun kaburgaları kırılmış. Diğer koğuşlarda bulunan tutukluların tepki göstermesi ile gardiyanlar işkenceyi sonlandırmış. Oğlum hastaneye kaldırılmış ve raporda 2 kaburgasının kırıldığı kaydedilmişti. Yaşanan işkence sonrası oğlum Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sürgün edildi” diye konuştu.

AMELİYAT İÇİN 250 BİN TL GEREKLİ 

Oğlunun nefes darlığı, diş eti sorunu, kemik erimesi ve mide rahatsızlıklarının olduğunu dile getiren Kaya, “Kırılan kaburgaları için de ameliyat olması gerekiyor. Cezaevi yönetimi oğlumdan Ankara’da yapılacak ameliyat için 250 bin TL para istiyor. Ben bu kadar parayı nerden getireyim? Hem oğlumu darp ettiler, kaburgalarını kırdılar, hem de bizden para istiyorlar” ifadelerini kullandı.

AYLARDIR OĞLUNU GÖREMİYOR

Oğlunun Erzurum’a sevk edilmesi ile birlikte ekonomik sorunlardan kaynaklı aylardır görüşüne gidemediğini kaydeden Kaya, “Aylardır oğlumun ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Oğlumun sağlık durumundan endişe duyuyoruz. Yaşadığı nefes darlığından kaynaklı doktor tarafından verilen ilaçları kullandıktan sonra bizimle konuşabiliyor” dedi.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!