İşçilerden Kent Meydanında Eylem: Maaş Bodrolarını Yaktılar

Türk İş'e bağlı Türk Harb İş Sendikası üyelerinin yaşanan ekonomik sıkıntılara yönelik tepkisi sürüyor. Sendikaya bağlı işçiler Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi ve yaşananlara isyan etti.

featured

KAYSERİ – Türk Harb İş Kayseri Şube Başkanı Şerif Efe Avcı yaptığı açıklamada, ekonomik sıkıntılarla birlikte alım gücünün düştüğünü belirterek, “Bu düşüş savunma sanayi işçisinde çok daha fazla hissedilmiştir. Bizler nitelikli işgücünün temsilcileri olarak işçi kardeşlerimizin hangi zor şartlarda çalıştığını, zor şartlarda çalışan bu kardeşlerimizin işyerlerine ve işlerine duyduğu sevgiyi, aidiyeti ve bağlılığı çok iyi biliyoruz. Ancak ülkenizde yaşanan ekonomik sıkıntı nedeni ile üyelerimizin geçinmekte zorlandığını, geçim sıkıntısı yaşasalar da emeklerinin karşılıklarını alamasalar da işlerine nasıl sıkı sıkı tutunduklarını da gayet iyi biliyoruz” diye konuştu.

BİZLERE ZAMMIN YARISI BİLE REVA GÖRÜLMEDİ

Savunma Sanayi alanında çalışan işçilerin zam oranlarından yeterince faydalanamadığını kaydeden Avcı, 2023-2025 kamu çerçeve protokolüne dikkat çekerek, şunları söyledi: Bu sözleşmede bir kesimin aldığı zam oranı yüzde 100’leri aşarken Savunma Sanayiinde çalışan işçiler olarak bizlere yarısı bile reva görülmemiş olup bu oran sadece yüzde 45’de kalmıştır. Mart ayında aldığımız zammın 5 ay içerisinde hikmetiniz tarafından yapılan zamlar karşısında daha çalışanın eline bile geçmeden eriyip gitmesi, değerinin çok çok üstünde olan ev kiraları, marketlerde her gün değişen fiyat etiketleri son 3 ayda 2 katına çıkan akaryakıt fiyatları sebebiyle, hayatımızın her alanında zorunlu olarak ihtiyaç duyduğumuz ürün ve hezimetlere ulaşmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Çalışan arkadaşlarımız Sosyal yaşantısı bir tarafa koyup günlük yaşantısını idame ettirebilenin sıkıntısıyla karşı karşıya kalmıştır. Bununla birlikte primlerle beraber maaşları 18.000 ile 20.000 TL civarında olan Savunma Sanayi işçisinin, izin aylarında primlerinin kesilmesi ile alınan maaşlar neredeyse asgari ücret seviyelerine düşmektedir. Bu yüzden anayasal hakları olan izinlerini bile kullanmakta tereddüt etmektedirler. Ülkemizin savunma ve güvenliğine hizmet veren Türk Harb-İş Sendikası üyeleri, nitelikli ve tecrübeli iş gücünü, gece-gündüz demeden ortaya koyarak vatan savunmasına verdiği hizmetin karşılığını ne yazık ki alamamaktadır.

HAK ETTİĞİMİZ DEĞERİ GÖRMEK İSTİYORUZ

Savunma sanayi işçilerinin hak ettiği ücretleri alamadığını kaydeden Türk Harb İş Kayseri Şube Başkanı Şerif Efe Avcı, “Ülke savunmasına hizmet veren görünmez kahramanları olarak, hak ettiğimiz değeri görmek ve emeğimizin karşılığını ücretlerle geçinmek istiyoruz. Aile bireylerimizi daha iyi koşullarda yaşatabilmek, çocuklarımıza sağlam bir gelecek sağlayarak geleceğe güvenle bakabilmelerini istiyoruz” dedi.

TALEPLERİ ŞU ŞEKİLDE SIRALADI

“Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Güvenlik Bakanlığımız, Kamu işveren sendikası TUHİS İş’e sesleniyoruz” ifadelerini de kullanan Avcı, talepleri de şu şekilde sıraladı: Arkadaşlarımızın ücret ve diğer özlük haklarının bir an önce gözden geçirilerek ek protokol ile hak ettiğimiz ücret seviyelerine çekilmesini, Ocak ayında dönemin Çalışma Bakanı tarafından bizzat söz verilmesine rağmen ayrıca verilmeyen yüzde 13,5’luk refah payımızın verilmesini istiyoruz. Yine Dönemin Çalışma Bakanı tarafından vergi dilimleri ile ilgili düzenlemenin yapılacağına dair konuşmalarının maalesef sadece söylemde kaldığının ve bir an önce çalışanın kamburu olan vergi dilimlerinin düzenlenmesini istiyoruz. Memura seyyanen verilen 8077 TL’nin Savunma Sanayi işçisine de verilmesini, tüm üyelerimiz için, Savunma Sanayi priminin verilmesini, yıllık izine zorunlu olarak çıkan arkadaşlarımızın bu dönemde alamadığı tüm primlerinin verilmesini talep ediyoruz. Adaletli bir şekilde eşit işe eşit ücret talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!