İİSŞP: 350 İşletmede 1 Mayıs Fabrika ve İşyerlerinde Kutlanacak

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, tüm hafta boyunca fabrika ve işyerlerinde 'İşçiler 1 Mayıs'a, 1 Mayıs fabrikalarda' sloganına uygun etkinlikler yapılacağını açıkladı.

iissp-1mayis-kutlamalari
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Tekstil, deri, kimya, taşıma, liman, tersane, gıda, metal, sağlık, belediye gibi birçok iş kolunda örgütlü olan platforma bağlı sendikaların, 130 fabrika ve işyerinde ve bu fabrika ve işyerlerine bağlı yaklaşık 350 işletme ve noktada 1 Mayıs etkinlikleri gerçekleştireceği belirtilen açıklamada, ‘Deyim yerindeyse İstanbul’da işçilerin talepleri bir hafta boyunca bir uçtan bir uca yankılanacaktır’ denildi.

Açıklamada, fabrika ve işyerlerine sendika afişlerinin asılacağı, bildirilerin okunacağı, fabrika ve işyerlerinin koşullarına uygun kutlamalar, eylem ve etkinliklerin yapılacağı duyurularak, “‘Tüm bu taleplerin hayat bulması için tek çare birlikte mücadele etmektir’ diyoruz ve sendikal rekabet değil sınıf dayanışması ile mücadeleyi büyütmeye tüm işçileri çağırıyoruz” diye kaydedildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelede yer verildi:

“Güvenceli çalışma ve insanca yaşamanın tek bir yolu vardır, o da işçi sınıfının birliği ve ortak mücadelesinin örülmesidir. 1 Mayıs bu fikrin hatırlandığı, ‘Birliğimizi daha nasıl güçlendirir, daha etkin nasıl mücadele edebiliriz’ sorularına yanıt arandığı gündür. Bu nedenle platformumuza bağlı tüm sendikalarımızla birlikte tüm sendikaların, tüm işçi sınıfının ortak çıkarları için 1 Mayıs taleplerinin ortaklaştırılmasına katkı sunmaya gayret edeceğiz.

“‘1 Mayıs yasaklanamaz’ ve ‘Yasak tanıma’ diyor, tüm işçi ve emekçileri bir kez daha gerek platformumuza bağlı sendikaların gerekse tüm sendika ve emek örgütlerinin 1 Mayıs eylem ve etkinliklerine katılmaya, destek vermeye, güç katmaya çağırıyoruz.”

İİSŞP’nin açıklamasında işçi ve emekçilerin talepleri ise şöyle sıralandı:

  • İşten atmalar yasaklansın
  • Kod-29 kaldırılsın
  • Sendikal hak ve özgürlüklerin önündeki engeller kaldırılsın
  • Her işçiye günümüz koşullarında geçinebileceği bir ücret sağlansın
  • Ücretsiz izin değil, pandemi koşullarında izinli olan işçilerin ücretleri tam ödensin
  • Pandemi ile mücadelede 28 günlük tam kapanma kararı alınsın, tüm işçi ve emekçilerin ücretleri eksiksiz ödensin
  • Tüm işçi ve emekçiler için yaygın test ve hızlı aşılama sağlansın. (ETHA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!