Halk Enkaz Altındayken Depremin 4. Gününde Biber Gazı İhalesi Düzenlemişler!

Depremin 4. gününde on binlerce insan hayatını kaybetmişken jandarma ve polisin biber gazı almak için ihale düzenlediği ortaya çıktı.

featured

ANKARA – On binlerce insanın hayatını kaybettiği Maraş merkezli depremlerin 4. gününde jandarma ve emniyetin biber gazı almak için art arda ihaleler düzenlediği ortaya çıktı. 9 Şubat tarihinde, 50 bin kutu 100 mililitrelik biber gazı alımı için ihale ilanı yayımlandı. İhale ilanında, ihaleyi alan şirketin 50 bin kutu biber gazı spreyini 180 gün içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na bağlı Ankara’daki merkez depolarına teslim edeceği belirtildi. İhalenin 28 Şubat tarihinde düzenleneceği ifade edildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre 15 Temmuz sonrası İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı da Emniyet Genel Müdürlüğü biber gazı alımı yapmak için ihaleler düzenledi. Jandarma, depremin 17. günü olan 22 Şubat’ta, sırta takılan biber gazı tüpünden 100 adet almak için 9 Mart’ta ihale düzenleyeceğini duyurdu.

24 Şubat’ta Jandarma Genel Komutanlığı’nın yayımladığı ihale ilanında da “2 bin 400 kilogram biber gazı solüsyonu alımı için 14 Mart’ta ihale düzenleneceği” açıklandı. Ayrıca savunma, güvenlik veya istihbarat alanlarıyla ilgili ya da gizlilik içinde yürütülmesi gereken ihaleler Kamu İhale Yasası’na tabi olmadığı için tüm bu ihalelerinin sonuç ilanları açıklanmıyor. Bu tür ihalelerin sadece ilanı yayımlanırken, ihalelerin hangi şirkete ve kaç milyon TL’ye verildiği gizli tutuluyor.

Öte yandan sadece biber gazı almakla yetinmeyen emniyetin, yakın koruma polislerine kıyafet almak için de peş peşe ihale ilanları yayımladı. Emniyet korumalar için yayımladığı ihale ilanları ve tarihleri şöyle:

22 Şubat: 3 bin 200 takım yakın koruma polisi kışlık kıyafeti
22 Şubat: 3 bin 200 takım yakın koruma polisi yazlık pantolonu
22 Şubat: 3 bin 200 takım yakın koruma polisi yazlık gömleği
22 Şubat: 3 bin 200 takım yakın koruma polisi teçhizat ve bel kemeri
22 Şubat: 3 bin 200 takım yakın koruma polisi gömlek altı tişört
23 Şubat: Bin 600 adet yakın koruma polisi montu
27 Şubat: Bin 600 çift yakın koruma polisi yazlık botu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!