Fransa’da Emeklilik Yaşının 64’e Çıkarılmasına Karşı 6. Genel Grev

Fransa'da işçi ve emekçiler bir kez daha emeklilik yaşını yukarı çeken düzenlemeye karşı grevde. Ülkede 500'ün üzerinde noktada gerçekleşmesi beklenen grevde, petrol sektöründe katılım oranının yüzde 90'a çıktığı kaydedildi.

featured

FRANSA – Macron hükümetinin emeklilik yaşını 62’den 64’e çekme planına karşı işçi ve emekçiler ocaktan bu yana 6’ncı kez genel greve gidiyor.

Genel Emek Konfederasyonu (CGT) ve ülke çapında sendikalar tarafından yüzlerce iş yeri ve fabrikada, ulaşım, eğitim, petrol, enerji, lojistik, metal sektörleri başta olmak üzere onlarca iş kolunda düzenlenen grev için çağrı ve eylemler bir gün önceden başladı. Başkent Paris ve pek çok kentte el ele veren kamyon, tır şoförleri ve öğrenciler, çok sayıda otobana barikatlar kurarak ateşe verdi ve yük taşıyan araçların geçişini engelledi.

Ülke çapında 500’ün üzerinde işyeri ve fabrikada gerçekleştirilen greve 2 milyonun üzerinde insanın katılması bekleniyor. Grev sonucu, ülkedeki hem yurt içi ve yurt dışına sefer yapan trenler, hem de toplu taşıma durma noktasına geldi.

Eğitim sektöründe eğitim emekçilerinin greve katılımının yüzde 60 olduğu kaydedilirken, belediye işçilerinin de greve katılması sonucu Paris ve diğer kentlerde çöp yığınları oluştu.

İşçi ve emekçiler otobanların yanı sıra okullar, dükkanlar, fabrikalar, atölyeler, sanayi bölgeleri önünde barikatlar oluşturarak giriş çıkışı engelledi.

Öte yandan, ülkedeki rafineri ve enerji işçilerinin greve katılımı yüzde 90 seviyesine ulaştı. Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Esso’nun ülkede yer alan iki rafinerisinde de üretim durdu.

Pek çok kentte gösteri yürüyüşleri de sürüyor. Sendikaların öncülüğünde dökülen işçi ve emekçiler, Macron hükümetini emeklilik planı geri çekilmezse süresiz olarak greve gitme konusunda uyarıyor.(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!