Filistin’deki Soykırımda Suç Ortaklığının İtirafı ve ‘İhracaat Kısıtlaması’

İsrail'in Filistin'de onbinlerce insanı katlederek yürüttüğü soykırımı seyreden sermaye devleti, nihayet pratik bir adım atacağını duyurdu. Ancak bu adım ticaretin kesilmesi değil, sadece kısıtlanması oldu.

featured

ANKARA – Türkiye’nin İsrail’le sürdürdüğü ticarete gelen geniş çaplı tepkilerin ve yerel seçim hezimetinin  ardından Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 54 ürün grubunda İsrail’e ihracat kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

Açıklamada yer alan 54 ürün grubu aslında Filistin’deki son soykırım başladığı günden bu yana, sermaye devletinin suça nasıl ortak olduğununda kanıtı niteliğinde.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze’de ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar uygulamanın devam edeceği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, 9 Nisan 2024’ten itibaren bazı ürünlerin İsrail’e ihracatını kısıtlama kararı almıştır. Kararın gerekleri Bakanlıkça derhal yürütülecektir. İsrail, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda, kesintisiz yardıma izin verinceye kadar belirlenen kısıtlamalar yürürlükte kalacaktır.”

54 ÜRÜN GRUBUNA İHRACAT KISITLAMASI

Ticaret Bakanlığının İsrail’e yönelik kısıtlama kararı getirdiği 54 ürün grubu ise şu şekilde sıralandı:

Alüminyum profiller, alüminyum teller, boyalar, bakır profiller, çubuklar ve teller, beton mikserleri, çelik borular ve bağlantı parçaları, çelik filmaşin, çelik kaplar ve depolar, çelik köprü aksamı, çelik kuleler, çelik profiller, çimento, çimentodan, betondan veya suni taştan inşaat için bloklar ve levhalar, demir çelikten tüm inşaat malzemeleri, demir-çelik tüm teller, ekskavatörler, elektrik kabloları, elektrik panoları, fayanslar, fiberoptik kablolar ve elektrik iletkenleri, forkliftler, granit, halat ve kablolar, hırdavat ürünleri, hidrolik yağlar, inşaat demiri, inşaat makineleri, inşaat yalıtım malzemeleri, inşaatta kullanılan camlar, kimyasal bileşikler, kimyasal gübreler, klinker, kovalar, kepçeler, kürekler, kıskaçlar ve kancalar, kükürt, madeni yağlar, makaralı zincirler, mermer, metal işleme makineleri, metallerin işlenmesinde kullanılan kimyasallar, mineral gübreler, motor yağları, paletler, plastik borular, sandviç paneller, seramikler, solvent boyalar, tel çekme makineleri, testere makineleri, tuğlalar, uçak benzini ve jet yakıtı, vernikler, vinçler, yapıştırıcılar ve tutkallar, yassı çelik ürünleri.

İSRAİL’DEN YAPTIRIM YANITI

Türkiye’nin İsrail’e yönelik ihracatta kısıtlama kararı almasının ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, “Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacağız” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin İsrail’le sürdürdüğü ticarete kamuoyundan yükselen geniş çaplı tepkilerin ardından, 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 54 ürün grubunda İsrail’e ihracat kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

Kararın ardından İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, X hesabı üzerinden Türkiye’ye yönelik sert mesajlar verdiği bir açıklama yaptı.

‘ERDOĞAN, TÜRK HALKININ EKONOMİK ÇIKARLARINI FEDA EDİYOR’

Katz, “Erdoğan’ın, Gazze’deki Hamas katillerine verdiği destek için Türk halkının ekonomik çıkarlarını bir kez daha feda ettiğini” belirttiği açıklamasında şunları kaydetti:

“Erdoğan, Gazze’de kadınlara, kız çocuklarına, yetişkinlere tecavüz eden, öldüren ve bedenlerine saygısızlık eden ve çocukları diri diri yakan Hamas katillerine verdiği destek uğruna bir kez daha Türkiye halkının ekonomik çıkarlarını feda ediyor. İsrail, şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye’ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır.

İsrail’in Türkiye’nin ihracatını engelleyeceği ürünler için bir liste daha hazırlanmasını ve ayrıca ABD’deki ülke ve kuruluşlarla temasa geçilmesini, Türkiye’deki yatırımların durdurulmasını ve Türkiye’den ürün ithalatının engellenmesi talimatını verdim. ABD Kongresi’ndeki arkadaşlarımıza, boykot yasalarının ihlallerini incelemelerini ve buna göre Türkiye’ye yaptırım uygulamalarını emrettim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!