Filipinler Komünist Partisi Kurucusu Jose Maria Sison Son Yolculuğuna Uğurlandı

16 Aralık'ta yaşamını yitiren Filipinler Komünist Partisi kurucu önderi Jose Maria Sison, 27 Aralık günü Utrecht'in Darlwijk Krematoryumu'ndaki törenle son yolcuğuna uğurlandı.

featured

Törene farklı ülkelerden devrimci örgütler katıldı. Eş zamanlı olarak Almanya’nın değişik kentlerinde ve Meksika’da Sison anısına eylemler düzenlendi.

Gençliğin yoğun katılımı olduğu etkinlikte Sison ile ilgili anılar paylaşıldı ve duygusal anlar yaşandı.

Şiirler yazan, şarkılar besteleyen ve karaokeyi seven Sison’un kendi sesinden parçalar çalındı, hayatıyla ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonda Sison, devrimci iyimserliğini vurgulayarak devrimcilerin feda ruhuna sahip olması gerektiğini belirtti ve devrim uğruna büyük bedeller ödemek gerektiğini söyledi. Yeni Halk Ordusu’nun askeri devrimci andı da törende okundu. Filipinler gençliği de Sison’u devrimci önderleri olarak gördüklerini belirten coşkulu bir konuşma gerçekleştirdi.

Sison’un hayat arkadaşı Julie de Lima’nın yaptığı kapanış konuşmasını katılımcılar uzun süre ayakta alkışladı. De Lima derin acısına rağmen Sison’un yarım kalan kitap projelerini tamamlayacağını ve sosyalizm uğruna hep birlikte acıyı devrimci kararlılığa dönüştüreceklerini vurguladı.

Etkinlik enternasyonal marşın söylenmesi ve katılımcıların tek tek cenazeye çiçek bırakarak saygı duruşunda bulunmasıyla son erdi. Sison’un yakılan cenazesinin küllerinin bir kısmı Filipinler’e gönderilecek, diğer kısmı ise ailesine bırakılacak.(ETHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!