ETF’de Direnişi Devam Ediyor

ETF tekstil işçilerinin direnişi fabrika önünde devam ediyor. İşçilere dayanışma ziyaretleri sürerken onlarca çevik kuvvet de alana yeniden getirildi.

featured

İSTANBUL – Gasbedilen hakları için mücadele yürüten ve kıdem tazminatları ile ikramiyelerini talep eden işçiler ETF önünde kurdukları çadırlarda direnişlerini sürdürüyor.

Gözaltı tehdidine direnişle yanıt veren işçiler dün patron Sanem Çelik’in fabrikadan malları kaçırmasını engellemişti. Haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetmişti.

Fabrika önünde direnişi sürdüren işçiler, patron Sanem Dikmen’i ise ‘Sanem Dikmen hakkımızı ver’ sloganlarıyla karşıladı.

DAYANIŞMA ZİYARETLERİ

ETF’de bugün de dayanışma ziyaretleri sürüyor. Alana gelerek işçilerle görüşen HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş işçilere direnişlerinde destek verdi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İstanbul İl Örgütü de ETF işçileri ile dayanışma ziyaretinde bulundu.

‘DEVLETİN YASALARI PATRONDAN YANA’

Direnişteki işçilerden Songül Baş, “Kaba güç kullanıldı, işçileri vazgeçirmek istiyorlar, pes ettirmek istiyorlar. Biz de buna izin vermeyeceğiz. Yolları kapattık tırlarla mal çıkartmaya çalıştılar buna işçiler olarak izin vermedik geri dönmek zorunda kaldılar. İşçiler haklarını teslim etmemek için direniyor, direnişe de devam edeceğiz. Devletin yasaları patrondan yana bir dolu çevik kuvvet getirdiler buraya ama yılmayacağız. O çevik kuvvetin, polisin, devletin bizim haklarımızı gasbedenden hesap sorması gerek asıl, mala cana zarar vermedik biz, yüz kızartıcı hiçbir şey yapmadık. Kendi emeğimiz kendi alın terimiz için buradayız, tüm duyrarlı arkadaşları direnişimize destek olmaya katlı sağlamaya çağırıyoruz. Direnişimizin başından beri yanımızda olanlara da teşekkür ediyoruz” dedi.

‘BU KADAR POLİSİ NEDEN YIĞIYORSUNUZ?’

İşçilerden Ayşe Uyan ise şunları söyledi: “Bize devletten destek yok. Biz burada hakkımızı savunuyoruz. Kimsenin malında canında gözümüz yok. Bu kadar polis neden buraya yığılıyor? Biz ne yapıyoruz! Sadece hakkımızı arıyoruz. Kime zarar verdik 14 gündür? Hakkımızı vermeden gitmeyeceğiz.”

‘İSTERLERSE BİNLERCE POLİS GETİRSİNLER, BU YOLDAN DÖNMEYECEĞİZ!’

“İsterlerse binlerce polis gelsin, biz haklıyız hakkımızı yedirmeyiz, bu yoldan dönmeyeceğiz” diyen İşçi Selvi Köse ise “Daha önce böyle bir direnişte yer almamıştım şimdi yaşadım, gelenlerden, dayanışma gösterenlerden güç aldık. Şimdi ben de işçilerin yanında olacağım yaşadıkları hak gasbında. Nereye olsa giderim. Birlikten kuvvet doğar bu dayanışma da büyüsün. Biz burada birbirimizi tanıdık, çok şey öğrendik, birliğin beraberliğin nasıl güçlendirdiğini öğrendik” ifadelerini kullandı.

‘HAKLARIMIZI ALANA KADAR DİRENECEĞİZ’

Canan Gündüz ise “Direnişimiz coşkulu geçiyor. Mutluyuz aslında bir yandan da çünkü direnişi, birlikteliği burada öğrendik. Haksızlığın karşısındayız. Burada bizi sömürmeye çalışıyorlar ama bunu başaramayacaklar çünkü kararlıyız. Haklarımızı alana kadar sonuna kadar direneceğiz. Türkiye’de her yerde işçi direnişleri oluyor, o işçilere buradan da selam yolluyoruz. Baştakiler bizi duymuyor. İnsanlar hakkını ararken devlet polisiyle karşısında oluyor. Bizim yanımızda olmaları gerekirken patronun yanında oluyorlar. Yasalar patronlardan yana. İçişleri bakanının bir telefonu yeter buradaki adaletsizliği durdurmaya. Bu işçiler ne yaptı? Çalışmadı mı, malları mı çaldı? Hiçbir suç işlemedi, tek yaptığımız büyük bir emekle çalışmak ve o çalıştığımızın karşılığını istemek. Direnişimiz güzel gidiyor sonuna kadar birlik içinde buradayız. Haklarımızı aldığımızda bu direniş biter ve biz de zaferle kazanmış oluruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!