Doğa Katliamından Vazgeçmiyorlar: Mahkeme JES Projesine Devam Dedi

Aydın 1. İdare Mahkemesi, Efeler'e bağlı Kızılcaköy'de yapılması planlanan Sarı Zeybek JES projesi ile Germencik'te yapılması planlanan Efe-9 JES projesiyle ile ilgili yürütmenin durdurulması istemleri reddetti.

featured

AYDIN – İncirliova ve Efeler ilçeleri ile Kızılcaköy, Dereağzı ve Gerenkova Mahallelerini kapsayan Sarı Zeybek JES (54 MWe) projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED Olumlu kararına karşı bölge halkının açtığı yürütmeyi durdurma istemi Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen projenin yürütmesinin durdurulma istemine mahkeme itiraz yolu kapalı olmak üzere oybirliğiyle karar verdi.

BirGün’ün haberine göre; Aydın’da daha önce kurulan JES’ler yüzünden insan sağlığı ve tarımın bittiğini söyleyen Kızılcaköylüler, köyün ortasında kurulması planlanan JES’i istemiyor. Köyün ortasına kurdukları direniş çadırında yaklaşık bir buçuk senedir mücadele eden köylüler, koronavirüs salgını sebebiyle mücadeleye ara verdiler.

Yine aynı şirket tarafından Germencik ve İncirliova ilçesinde yapılması planlanan Efe 9 JES (36 MWe) projesine Bakanlık tarafından verilen ÇED Olumlu kararına karşı bölge halkının açtığı yürütmeyi durdurma istemi Aydın 1. İdare Mahkemesi, itiraz yolu kapalı olmak üzere oy birliğiyle reddetti.

Aydın 1. İdare Mahkemesi iki proje için daha öncede bölge halkının yürütmeyi durdurma istemlerini reddetmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!