Depremzedelere Haklarını Anlatmak İsteyen Avukatlara AFAD Engeli: Çadırkente Almadılar

Bir grup gönüllü avukat, hukuki hakları konusunda depremzedeleri bilgilendirmek için gittikleri Adıyaman'da AFAD yetkilileri tarafından çadırkentlere alınmadı.

featured

ADIYAMAN – Siyasi iktidarın deprem bölgelerindeki zulmü sınır tanımıyor. Hatay’ın Defne ilçesinde Sevgi Park’taki dayanışma merkezini zorla boşaltarak depremzedeleri kendi gösterdikleri alanlara gönderen siyasi iktidar, gönderdikleri yerde de insanları kendi kaderine terk etti.

Dayanışmayı ören demokratik kitle örgütleri, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve devrimcilerin önüne türlü engeller çıkarak siyasi iktidar işi gözaltı saldırılarına kadar vardırdı.

Adıyaman’a çadırkente depremzedeler haklarını anlatmak için gelen avukatlar yine siyasi iktidarın aynı düşmanca tutumuyla karşılaştı. Avukatların karşısına AFAD görevlileri çıktı ve avukatların çadırkente girmesini engelledi.

Avukatlar, deprem sonrası halka hukuki hakları konusunda bilgi vermek için dün gönüllü olarak Adıyaman’daki bir çadırkente gitti. Zonguldak, Bartın ve Kastamonu’dan deprem bölgesine giden avukatların çadırkente girişine, AFAD yetkililerince, “Valilik talimatı var” denilerek izin verilmedi. Avukatlar ile AFAD yetkilileri arasında tartışma yaşandı.

Bir avukat, AFAD görevlisine, “Başınız sıkıştığında, hukuki olarak zora girdiğinizde sizin de avukata ihtiyacınız var. Buradaki insanların da avukata ihtiyacı var” derken başka bir avukat ise “Hiç kimsenin mahremine girmek için gelmedik biz buraya. Neden ‘Burada ne yapacaksınız, insanlara ne anlatacaksınız’ diye sormuyorsunuz? Valilikten size verilen bir talimat var. Bu talimatın neden verildiğini hiç sorguladınız mı, düşündünüz mü? Biz, burada gönüllüyüz, sizin gibi” diye tepki gösterdi. AFAD yetkilisi, “Konuyu burada kapatalım. Bunu niye üst yönetime gidip anlatmıyorsunuz” cevabını verirken başka bir avukat da “Üst yönetimi bulamıyoruz. Üst yönetim yok. Vali bulamıyorsun, kaymakam bulamıyorsun. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok, buradaki valilerden kaynaklanıyor” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!