Depremzedeler için Toplanan 129 Milyar Liranın 47 Milyarı Halka Verilmedi

Maraş merkezli depremin ardından depremzedelere yardım amacıyla toplanan 129 milyar 92 milyon liranın, 47 milyar 307 milyon 263 bin lirası hâlâ bankalarda bekletiliyor.

featured

ANKARA – Maraş merkezli depremin üzerinden 14 ay geçti. Hatay başta olmak üzere halen onbinlerce depremzede çadır ve konteynerlerde kalmaya devam ediyor.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, depremzedeler için bir yıl önce düzenlenen kampanyada halkın yaptığı 129 milyar 92 milyon 97 bin 136 TL’nin 47 milyar 307 milyon 263 bin TL’sinin halen bankalarda bekletildiğini açıkladı. İlgezdi “Hala çadırda kalan depremzedeler varken halkımızın depremzedeler için bağışladığı rakamın önemli bir kısmının bankalarda bekletilmesi kabul edilemez. Bu para ile kaç yurttaşımız çadırdan kurtulurdu” dedi.

AFAD YANIT VERDİ

Gamze Akkuş İlgezdi, depremzedeler için AFAD’a yapılan bağışların akıbetini bilgi edinme ile sordu. Akkuş İlgezdi’ye yanıt veren AFAD, şu bilgileri paylaştı: “Bağış hesabında 129.092.097.136 TL. toplanmış olup 81.784.834.035 TL’si harcanmıştır. Kampanya hesaplarında bulunan 47.307.263.101 TL. kamu bankalarında AFAD adına açılan hesaplarda değerlendirilmekte olup, afetzedelere yapılacak nakdi yardım ödemeleri, konteyner kent kurulumu ve sosyal donatı çalışmaları kapsamında kullanılacaktır.”

YARDIMLARIN YÜZDE 36’SI BANKADA BEKLETİLİYOR

Depremin üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen hala çadırlarda kalmak zorunda bırakılan afetzedelere dikkat çeken CHP’li Dr. Akkuş İlgezdi, tepkisini şöyle dile getirdi:

“Milletimizin depremzedeler için bağışladığı paranın yüzde 36’sını bankada bekleten AFAD yöneticileri çadırlarda yaşamak zorunda kalan yurttaşlarımızı hiç mi görmüyor? Şubat ayında yine AFAD’ın Yeşilköy yerleşkesinde depremzedeler için toplanan yardımların çürümeye terk edildiğini ortaya çıkarmıştım. Depremzedeler kışı kendi imkanları ile geçirmek zorunda bırakılırken, en çok ihtiyaç duyulan erkek, kadın ve çocuk giysileri depoda bekletiliyordu. Yardımların da 3’te birinden fazla kısmının dağıtılmaması da tam bir rezalettir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!