Depremzede Çocukları Tarikatlara Vermeye Devam Ediyorlar

Depremde babaları yaşamını yitiren 9 çocuğun Sakarya'da müftülüğe ait ancak işletmesi İsmailağa Cemaati'ne bağlı vakıf tarafından yürütülen bir yatılı Kur'an kursuna verildiği ortaya çıktı.

featured

Maraş merkezli depremde babaları yaşamını yitiren ancak anneleri yaşayan 9 çocuk tarikat yurduna gönderildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Sakarya’daki Mekke Mescidi-Hanife Akın Kuran Kursu’nun, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Sakarya Erenler İlme Hizmet Vakfı’na devredildiği öğrenildi. Antep’ten Sakarya’da cemaat denetimindeki kuran kursuna getirilen çocuklarla ilgili DW Türkçe’den Alican Uludağ’a bilgi veren vakıf yöneticisi, “Mahmut Ustaosmanoğlu’nun müridi” olduğunu söyledi. Vakıf yöneticisi, “Kurs binası bize ait. Bu çocukları, kalacak yerleri olmadığı için Sakarya Müftüsü bize yönlendirdi. Biz de çocukları koruma altına aldık. Eğitimini Diyanet ile biz veriyoruz” derken, İl Müftüsü Hasan Başiş kursun Diyanet’in kontrolünde olduğunu, eğitimini kendilerinin verdiğini, kursun yemek ve temizlik işlemlerini bu vakfın yürüttüğünü öne sürdü.

TARİKAT MÜRİDİ DOĞRULADI

Adem adlı vakıf yöneticisi, bilgileri doğrulayarak “Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş bizi aradı, ‘böyle böyle çocuklar var. Bunlara yer açar mısınız?’ dedi. Biz de çocukları aldık. Çocuklara deprem nedeniyle travma geçirdiği için psikolojik destek almış. Biz de bu çocukları bir nevi burada koruma altına aldık. Kursta kalıyorlar. Dokuz çocuk var burada. İkisi annelerinin yanına gitti. Yedisi burada” dedi.

Çocukların kuran kursunda geçici olarak kalacağını savunan Adem adlı görevli, “Zannedersem Antep’e dönecek bu çocuklar” dedi. “Çocuklar neden annelerinin yanında kalmıyor” sorusuna Adem adlı tarikat üyesi, “Annelerinin yanında yer olmadığı için bize gönderildiler” yanıtını verdi.

‘DİYANET İLE ORTAK AÇTIK, EĞİTİM DE VERİYORUZ’

Adem adlı vakıf görevlisi, Diyanet’e ait görünen kurs üzerinde hak iddia etti. Diyanet ile birlikte ortak açıklarını, kendi hocalarının yanı sıra Diyanet’in görevlilerinin de eğitim verdiğini söyledi, “Bu bina bizim. Biz Diyanet’e gittik, beraber çalışalım dedik, tamam dediler. Diyanet’le hafız yetiştiriyoruz” dedi.

Kurs görevlisi, “Burası hangi tarikata bağlı” sorusuna da “Mahmut Efendi cemaati. Ben de onun müridiyim” yanıtını verdi.

İsmailağa Cemaati, geçen Haziran ayında hayatını kaybeden lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun adıyla da anılıyor.

WHATSAPP GRUBU ÜZERİNDEN PARA TOPLANIYOR

Adem adlı kişinin, eski asker arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu “Özel Ulaştırma” adlı Whatsapp grubuna “Selamünaleyküm arkadaşlar, Antep depremzede kardeşlerimizden dokuz tane yetim çocukları hafızlık kursumuza aldık, ihtiyaçlarına yardımcı olmak isteyen arkadaşlar derneğimizin resmi hesap numarasından olabilir” diye yazdı. Mesajın devamında Sakarya Erenler İlme Hizmet Derneği’nin hesap numarası paylaşıldı.

Gruptaki bir kişi, “Devlet himayesine devir edin bu çocukları. Kimsesiz çocukları kimse istediği gibi alamaz” diye yazdı. Adem adlı kişi ise “Resmi olarak geldiler, İl Müftüsü gönderdi. Dileyen gelip yapacağını yapabilir, burada kimse kendi şahsına para istemiyor, saygılar” yanıtını verdi. Grupta yer alan başka bir kişi ise grubun para toplama amacıyla kullanılmasına tepki gösterirken “Bu gruplardan yardımlaşma vs. karışmayalım. Çünkü bu ileride başımıza iş açacak. Herkesin inancı, vicdanı var” diyerek tarikat mensubuna tepki gösterdi.

MÜFTÜ: EĞİTİMİ BİZ, İAŞEYİ VAKIF SAĞLIYOR

DW Türkçe’nin konuştuğu Sakarya Müftüsü Hasan Başiş kuran kursunun Diyanet’e ait olduğunu, eğitimi kendilerinin verdiğini öne sürerken, birçok tarikatla buna benzer ortak kursları olduğunu itiraf etti. Müftü, tarikatın sadece öğrencilere yemek ve temizlik hizmeti verdiğini iddia etti.

Müftü Başiş, tarikat mensuplarının çocukların bulunduğu alana girmediğini iddia ederken, vakıf görevlisi Adem adlı kişi, eğitimleri Diyanet’in yanı sıra kendilerinin de verdiğini söylemişti.

BAKAN YANIK ‘ÇOCUKLARIN DERNEK YA DA VAKFA VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL’ DEMİŞTİ

Geçen hafta da bazı depremzede ve refakatsiz çocukların tarikat yurtlarına yerleştirildiği iddiaları gündeme gelmiş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Çocuklarla ilgili çözüm önerilerinin sunulmasını, eleştiri ve öneri gelmesini önemli buluyorum. Ancak çocuk hassasiyeti üzerinden toplumu kışkırtmaya ihtiyaç yok. Devlet ve kamu olarak refakatsiz çocuğu derneğe, vakfa, herhangi bir yere teslim etmemiz, denetimi kişi ya da kuruluşa vermemiz söz konusu değil. O bahsi geçen haberle ilgili hemen gittik ilgili adreste inceleme yaptık. Çocuklar anneleri yanında” iddiasında bulunmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!