Cinsiyetçi Terör Mayısta 18 Kadın Canı Aldı

Cinsiyetçi erkekler mayıs ayında en az 67 kadına şiddet uyguladı, en az bir çocuğu öldürdü, en az on altı kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az on üç kadını taciz etti, 54 kadını da fuhuş zorladı.

featured

İSTANBUL – Kapitalizmin erkek egemen niteliği ve sermaye devletinin cinsiyetçi karekteri, cinsiyetçi katiller üretmeye devam ediyor.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; cinsiyetçi erkekler Mayıs’ta en az 18 kadını öldürdü, dokuz kadını tecavüze maruz bıraktı.

Mayıs 2021‘de en az 25 kadının ölümü (Adana, Antalya 5, Ankara, Aydın, Batman, Çanakkale, Diyarbakır, Erzurum, Hatice, İstanbul 2, Kocaeli, Malatya Mardin 2, Mersin, Muğla, Şırnak, Urfa, Van, Zonguldak) basına şüpheli olarak yansıdı.

Muş’ta bir çocuğun ölümü basına şüpheli olarak yansıdı.

En az altı ilde (Afyon, Bursa, İstanbul 3, Kocaeli) cinsiyetçi erkekler, kadınları “öldürmekle” veya “şiddet uygulamakla” tehdit etti.

CİNAYET

Mayıs 2021’de en az 18 kadın katledildi; geçen yıl bu sayı 19’du. Cinsiyetçi erkeklerin öldürdüğü dört kadının koruma veya tedbir kararı vardı. Öldürülen kadınlardan biri Suriyeliydi.

Erkeklerin 14 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler, iki kadını “kıskandığı”, iki kadını da “ayrılmak istediği” için öldürdü.

Mayıs’ta 12 kadını kocası, sevgilisi, eski kocası öldürdü. İki kadını baba, oğul gibi aile üyeleri, bir kadını komşusu öldürdü. Üç kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, beş kadını sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda, dokuz kadını ev içinde öldürdü. Erkeklerin dört kadını nerede öldürdüğü bilgisi basına yansımadı.

Erkekler, 10 kadını ateşli silahlarla, yedi kadını kesici aletlerle öldürdü. Erkekler bir kadını boğarak öldürdü.

TECAVÜZ

Mayıs 2021’de en az dokuza kadına tecavüze maruz bırakıldı. Geçen yıl aynı ay bir tecavüz vakası basına yansıdı.

Tecavüz edilen kadınlardan biri zihinsel engelliydi. Dört kadına tanımadığı sekiz erkek, bir kadına babası, bir kadına komşusu, bir kadına dini nikâhlı kocası, bir kadına da oyuncu meslektaşı, bir kadına da işyerine temizliğe gittiği diş hekimi tarafından tecavüze maruz bırakıldı.

Altı kadın ormanlık alan, muayene gibi ev dışı alanlarda, bir kadında evde tecavüze maruz bırakıldı. İki kadına nerede cinsel saldırıda bulunulduğu basına yansımadı.

TACİZ

Mayıs 2021’de en az 13 kadın taciz edildi. Bu sayı geçen yıl aynı ay sekizdi.

Yedi kadın kendisini taciz eden altı erkeği tanımıyordu. Bir kadını şoför, bir kadını komşusu taciz etti. En az dört kadını da spor yapmaya gittiği merkezdeki antrenör erkek taciz etti.

12 Kadını sözlü ve fiziki olarak, bir kadını da fotoğrafını çekerek taciz etti.

İki kadın ev içinde, dokuz kadın sokak, hastane, market spor merkezi gibi ev dışı alanlarda taciz edildi. İki kadının nerede taciz ettiği basına yansımadı.

ÇOCUK İSTİSMARI

Mayıs 2021’de en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar edildi. Geçen yıl aynı ay bu sayı sekizdi.

Yedi çocuk kendisini istismar eden beş erkeği tanımıyordu. Bir çocuğu market sahibi, bir çocuğu annesinin sevgilisi, bir çocuğu akrabası istismar etti. Dört çocuğu babası, iki çocuğu da öğretmeni istismar etti.

İstismarlardan biri çocuğun hamile olduğunun anlaşılması ile ortaya çıktı.

On çocuk sokak, okul, market gibi ev dışı alanlarda istismar edildi. Altı çocuğun nerede taciz edildiği basına yansımadı.

ŞİDDET VE YARALAMA

Mayıs’ta en az 67 kadına şiddet uygulandı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 46 idi.

Cinsiyetçilerin şiddet uyguladığı 10 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. En az iki kadına sistematik olarak şiddet uygulanıyordu.

Şiddet uygulanan kadınlardan biri Suriyeliydi.  En az beş kadına, “koruma” ve “uzaklaştırma” kararına rağmen şiddet uygulandı.

En az 45 kadına kocası, sevgilisi, eski kocası, eski sevgilisi şiddet uyguladı. Sekiz kadına, baba, oğlu gibi aile üyeleri şiddet uyguladı. İki kadına komşusu, iki kadına patronu uyguladı. 10 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Üç kadına “boşanmak istediği” için şiddet uygulandı. Bir kadına “kıskandığı”, bir kadına “borç vermek istemediği”, bir kadına “gürültü yaptığı”,  bir kadına “şort giydiği”,  bir kadına da “ağaç kesmesine engel olduğu” için şiddet uygulandı. 59 Kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımadı.

52 Kadın darp edilerek, altı kadın kesici aletle, beş kadın da ateşli silahlarla yaralandı. Cinsiyetçi erkekler üç kadının da üzerine araç sürdü, bir kadını da balkondan atarak yaraladı.

26 Kadına ev içinde, 27 kadına sokak, tarla, gibi ev dışı alanlarda şiddet uygulandı. 14 Kadına nerede şiddet uygulandığı basına yansımadı.

FUHUŞA ZORLAMA

Nisan 2021’de, en az 57 kadın fuhuşa zorlandı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, ikiydi. Fuhuşa zorlanan altı kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlardan ikisi çocuktu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!