İZMİR – Sermaye devletinin hikmeti kendinden menkul adalet mekanizması, her alanda türlü mağduriyetler yaratıyor, varolan mağduriyetleri büyütüyor.

Keyfi uygulamalarla birçok hakkı gasp edilen siyasi tutsakların tahliyeleri de bugünlerde 7242 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile engelleniyor.

ETHA’dan Pınar Gayıp’ın haberine göre: 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile hapishanelerde kurulan Gözlem Kurulları, siyasi tutsakların şartlı tahliyelerine ilişkin değerlendirme yapıyor. En fazla iki kere olmak kaydıyla Kurul, siyasi tutsakların şartlı tahliyesini 6 ay erteleyebiliyor. Gözlem Kurulu’nun bu kararıyla, infazını tamamlayan siyasi hükümlülerin tahliyeleri bir süre ertelenerek, fazladan hapishanede kalmaları sağlanıyor.

İzmir’in Aliağa İlçesinde bulunan Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Merve Nur İşleyici, Gözlem Kurulu kararı gerekçe gösterilerek şartla tahliye süresi dolmasına rağmen tahliye edilmiyor.

2016 YILINDAN BU YANA TUTUKLULAR

Isparta ve Denizli’de üniversite öğrencisi olan, Suruç katliamı tanıklarından ve HDP Isparta İl Yöneticisi Merve Nur İşleyici Sakine Cansız anmasına katıldığı gerekçesiyle 4 Mayıs 2016’da sabaha karşı gözaltına alınmış ve ertesi gün tutuklanmıştı.

İlgili Haber:  Aralarında Ebru Timtik'in de Olduğu Bazı ÇHD’li Avukatların Cezası Bozuldu

İşleyici, “örgüt üyeliği” iddiasıyla 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

AV. ATAŞ: KEYFİ HAPİSE DÖNÜŞTÜRDÜLER

Avukat İmdat Ataş, kurul kararını ETHA’ya değerlendirdi. Ataş, “Yasal değişikliğe göre özellikle siyasi nedenlerle hükümlü olanlar bakımından ‘pişmanlık’ göstermemeleri, örgütsel tavır sergilemeleri gibi keyfi yorumlara açık bir işleyiş var. Okunan kitaplar, yazılan mektuplara kadar her şekilde hapishane personelinin kendi kişisel yorumlarına kadar varıyor. Siyasi tutsakların, ‘pişman’ olmadığına dair, toplum içine karışmasının uygun görülmeğine dair, tekrar suç işleyebileceğine dair değerlendirmeler bunlar. O nedenle keyfi hapise dönüştürdüler.

Merve Nur İşleyici’nin bir disiplin cezası var, telefonda kuzeniyle konuştuğu gerekçesiyle. Şu an Karşıyaka Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz sürecinde. Onun sonucunu bekliyorlar. Ama Özgür Sevinç Şimşek ve Ceylan Bozkurt’un herhangi bir disiplin cezası yok, ancak kurul tahliye olmamaları yönünde karar verdi” dedi. 

İlgili Haber:  Sokak Röportajında Ekonomiyi Eleştiren Yurttaş Tutuklandı

‘SİYASİ TUTSAKLARIN BİR YIL DAHA HAPİSHANEDE TUTULMASI ANLAMINA GELİYOR’

Bu duruma karşı tepki göstermek gerektiğinin altını çizen Avukat İmdat Ataş, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönem siyasi tutsakları bir yıl daha keyfi bir şekilde hapishanede tutmak demek bu. Adli ceza alanlar İnfaz Kanunu’na göre daha kısa süre hapishanede kalırken Terörle Mücadele Kanunu kapsamındakiler daha fazla hapishanede kalıyor. Burada eşitsizlik var zaten. Ama bu yeni durumla katmerlendi. Artı bir yıl daha binlerce kişinin hapishanelerde haksız yere tutulması anlamına geliyor. Bu da siyasi düşünceleri nedeniyle hapishanede kalmaları anlamına gelecek. Buna karşı tepki gösterilmesi gerekiyor.”