Çankaya Belediyesi’nde Temizlik İşçileri İş Bıraktı

Ankara'da Çankaya Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşmeye tepki ggösteren bin 500 temizlik işçisi iş bıraktı. İşçiler, CHP'li belediyeden yana tutum alan sendikaya tepki gösterdi, hakları için mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladı.

featured

ANKARA – Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çanpaş A.Ş. ile Genel-İş Sendikası Genel Merkezi arasında imzalanan toplu sözleşmeye işçiler tepki gösterdi, iş bıraktı.

Çöp toplama, park-bahçe ve sokak süpürme birimlerinde çalışan işçiler, üyesi oldukları Genel İş Ankara 1 Nolu Şube ile birlikte Çankaya Belediyesi binasında iş bırakma eylemi yaptı. Belediye avlusunda bir araya gelen işçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

‘TİS İŞÇİLERİN GELECEĞİDİR’

Eylemde konuşan Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Hanım Akkuş, TİS’in işçilerin geleceği olduğunu belirterek, “Sendika şubeleri işçinin her türlü hakkını, hukukunu koruyacak olan tek örgütlü alandır. Genel-İş 1 Nolu Şube ve emekçileri yok saymak, işçilerin evini ocağını elinden almaktır. Bunu kabul etmiyoruz” diyerek işçileri ve şubeyi devreden çıkararak toplu sözleşmeye imza atan Genel-İş Genel Merkez yönetimine tepki gösterdi.

‘İMZALADIĞINIZ TİS’İ YIRTIN’

Genel-İş Sendikası Genel Merkez yönetimine çağrıda bulunan Akkuş, “Gelin bu yanlıştan vazgeçin. İmzaladığınızı söylediğiniz o TİS’i yırtın. Çanpaş işçilerine bir bayram hediyesi verin. İdari maddeleri ve ücretleri yeniden değerlendirmeye hazırız. Bu çağrımıza kulak verin. Çankaya Belediyemizin kadrolu, memur, belde, imar, Çanpaş, tüm emekçilerinin geçmişten bugüne onurlu yürüyüşlerini, omuz omuza devam ettireceğinden kimsenin şüphesi olmasın” diye belirtti.

İşçiler, eylemlerini saat 20.00’da Çankaya Belediyesi’ne bağlı Muhye Katı Atık Birimi’nde sürdürecek.

GREV SONLANDIRILDI

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, Genel -İş Genel Merkezi’nin grev kararını onaylamaması ve kovulma tehdidi nedeniyle iş bırakma eylemini bugün sonlandırdı.
Ankara’nın Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çanpaş A.Ş. ve Genel-İş arasında işçilerden habersiz imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin (TİS) ardından 7 aydır istedikleri zammı alamayan bin 500 temizlik işçisi, iş bırakma eylemi başlattı.
İşçiler, grev kararını üyesi oldukları Genel İş Genel Merkezi’nin onaylamaması üzerine eylemlerini sonlandırdı. Mezopotamya Ajansı’na (MA) bilgi veren işçiler, sendika ve belediye tarafından işten atılmakta tehdit edildiklerini belirtti.
Dünden beri sokaklarda bekleyen çöpler, işçilerin işe dönmesiyle toplanmaya başlandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!