Boğaziçili 97 Öğrenciye Yeni Dava Açıldı

Atanmış rektör Melih Bulu’nun istifası için yapılan protestoya katılan 97 kişiye daha dava açıldı. İddianamede 1 Şubat’ta müdahaleye maruz kalan öğrencilerin, “#bundansonrasıbizde çağrısına dikkat çekildi.

featured

ANKARA – Boğaziçi’nde 1 Şubat’ta polisin sert müdahalesine maruz kalan 97 öğrenci hakkında iddianame düzenlendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 75 sayfalık iddianamede, sanıkların ‘Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet’ suçundan cezalandırılması talep edildi.

Bianet’ten Ayça Sözlemez’in haberine göre 97 öğrenci hakkında açılan davanın iddianamesinde, “Beşiktaş ve Sarıyer İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının ve Valiliğin pandemi nedeniyle eylem ve etkinlikleri yasaklamasına rağmen öğrencilerin basın açıklaması için toplandığı” ifade edildi. İddianamede, “şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri hususunda yeterli şüphenin oluştuğunun tüm soruşturma evrakı kapsamından anlaşıldığı” öne sürüldü.

1 Şubat 2021’de üniversitenin Rumelihisarüstü’ndeki Güney Kampüs kapısı önünde, Nispetiye Caddesi ve Bebek’te polis müdahalesinin ardından gözaltına alınan 108 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Öğrencilere uygulanan polis müdahalesine ilişkin de iddianamede, “İstanbul Valiliği tarafından konu ile alakalı alınan yasaklama kararının kolluk görevlileri tarafından gruplara bildirildiği ve şahıslara dağılmaları yönünde birden fazla kez ikazda bulunulduğu” ileri sürülerek ‘öğrencilere kademeli olarak müdahale edildi’ denildi. Bunlardan 97’sine belirtilen nedenler gerekçe gösterilerek dava açılırken 10’u hakkında aynı suçlamayla yürütülen bir dava olduğundan, biri de 18 yaş altı olması nedeniyle onların dosyası ayrıldı. Pandemi kuralları gerekçe gösterilerek öğrenciler hakkında açılan davada delil olarak ise protestolarda taşıdıkları bez bayrak, pankart ve broşürler gösterildi. İddianame İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

DELİL: ‘CİNSİYETÇİ EĞİTİME KARŞI AYAĞA KALK’ BROŞÜRÜ

Ardından öğrencilere “kademeli olarak müdahale edildiği” ileri sürülen iddianamede, “yapılan üst aramalarında bulunan” deliller şöyle sıralandı:

* Gençlik Gelecek Sosyalizm DGB (Devrimci Gençlik Birliği) pankart, kırmızı zemin üzerine sarı puntolar ile “DLB” ve altında siyah puntolu “Devrimci Liseler Birliği” yazılı bez bayrak,

* 11 adet karton üzerine zımbalanmış vaziyette, 4 adet “Cinsiyetçi Eğitime Karşı Ayağa Kalk – Birleşik Öğrenci Meclisleri”,

* 4 adet “Kayyum Rektörlere Karşı Ayağa Kalk”

* 3 adet “Akademiye Kelepçe İşlemez”,

* 1 adet “Özgür Özerk Üniversite İçin Ayağa Kalk”,

* 1 adet “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük”,

* 1 adet “Yaşamın Her Alanında Tecrite Karşı Ayağa Kalk”,

* 28 adet “Devrimci Öğrenci Birliği – DÖB” imzalı üzerinde “Özgürlüklerimizde” başlıklı metin yazılı el broşürleri.

Daha önceki eylemlerle ilgili, aynı suçlamayla açılan dava ise İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

Davanın ilk duruşmasının tarihi henüz belirlenmedi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!