Sermayenin erkek egemen düzeni, kadın cinayetlerinin artarak sürmesini koşulluyor. Her gün 1-3 kadının kadın cinayetlerine katledildiği coğrafyamızda, son 24 saat içinde Diyarbakır, Kocaeli ve Urfa’da üç kadın daha öldürdüldü.

Diyarbakır

Gülistan Şaylemez, dün akşam Diyarbakır Adliyesi’nin karşındaki Lise 4’üncü Sokak’ta silahla vuruldu. 37 yaşındaki kadın olay yerinde hayatını kaybetti. Fail ise cinayet mahallinden kaçtı.

Gülistan’ın, kardeşi Abdullah Şaylemez tarafından vurulduğu ortaya çıktı. Cinayetten saatler sonra gözaltına alınan Şaylemez’in, emniyetteki ilk ifadesinde, ablasını ‘namus’ bahanesiyle öldürdüğünü söylediği belirtildi.

Öte yandan Gülistan’ın, 10 gün önce babası Abdülvehap Şaylemez ve akrabası A.S.’den şikayetçi olmak için Bağlar Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Aile İçi Şiddet Birimi’ne başvurduğu öğrenildi.

İlgili Haber:  Kadınlar Seslendi: Kadın Cinayetlerini Durduracağız

DHA’da yer alan habere göre Gülistan, 14 Şubat’ta ise Abdülvehap Şaylemez ve A.S. hakkında Sur Emniyet Müdürlüğü’nde şikayetiyle ilgili ek ifade de verdi.

Kocaeli’de Hacer ayrılmak istediği erkek tarafından öldürüldü

Gölcük ilçesinde yaşayan 36 yaşındaki Hacer Çetin, ayrılmak istediği Halim E. tarafından silahla vuruldu. Hacer’in hayatını kaybettiği belirlenirken, polis ekipleri olay yerinden kaçan faili gözaltına aldı.

Urfa’da evli olduğu kadını öldürdü

Urfa’da ise özel güvenlik görevlisi Mehmet Toğrul, evli olduğu Hatice Toğrul’u silahla vurdu. Ardından da kendi yaşamına son vermek istedi.

İlgili Haber:  2-6 Kasım Arasında 10 Kadın Davası Var

Silah seslerini duyanların ihbarı üzerine eve polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin yaptığı kontrolde Hatice’nin yaşamını yitirdiği belirlendi.

Ağır yaralanan Mehmet Toğrul ise kaldırıldığı hastanede tedaviye alındı.

Ocak ayında 23 kadın öldürdüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun son raporuna göre, geçtiğimiz Ocak ayında cinsiyetçi erkekler 23 kadını öldürüldü, 14 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

Raporda, Ocak’ta öldürülen 23 kadından yedisinin evli olduğu erkekler, altısının da birlikte olduğu erkekler tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Bir aylık süreçte kadın cinayetleri çoğunlukla evlerde yaşandı. Raporda, kadınların 16’sının evinde öldürüldüğü kaydedildi.