Anadolu Federe İslam Devleti’nin Lideri Metin Kaplan’a Beraat

featured

Sermaye devletinin hukuku, kendi siyasal perspektifi ve dönemsel gereksinimleri doğrultusunda işliyor. 301 İşçinin ölümünden sorumlu olanları serbest bırakan, denetimsizliği ile ölümlerde payı olan devlet kurumlarına hiç dokunmayan devletin hukuku, yüzlerce gazeteciyi, binlerce çocuğu, binlerce muahlifi ve devrimcileri zindanlara doldururken fundamentalist örgüt liderlerine beraat kararı veriyor.

“Anadolu Federe İslam Devleti / İslami Cemaat ve Cemiyetler Birliği yöneticisi” olduğu gerekçesiyle yargılandığı davada 17,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 12 yıl hapis yatan Metin Kaplan’ın tekrar yargılama talebinin kabul edilmesiyle yapılan yargılamasında karar duruşması görüldü.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Kasım 2016’da tahliyesine karar verilen Metin Kaplan katılmazken, avukatı Hüsnü Tuna hazır bulundu.

‘FETÖ Kumpası’ Savunması

Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Hüsnü Tuna, “Söz konusu yapının Anıtkabir’e silahlı hareket yapacağına ait isnatta bulunulmuştur. Lakin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden gelen yazıya nazaran rastgele bir taarruza yönelik uçak tutulduğu savı gerçek dışıdır. FETÖ örgütü tarafından Tahşiye ile devam eden muhafazakar bölüme yapmış olduğu kumpaslar içinde bu olay birinci kumpastır. Müvekkilim hakkında beraat kararı verilmesini, aksi halde lehe kararların uygulanmasını talep ederim” dedi.

Mahkeme beraat verdi

Mahkeme heyeti, hükümlü Muhammet Metin Kaplan hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin (kapatılan CMK 250. unsuru ile görevli) 2010 yılındaki kararının, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 11 Nisan 2014 tarihli ilamıyla da mutlaklaşan 765 sayılı TCK’nin 146. hususu uyarınca verilen mahkumiyet kararının ortadan kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme, hükümlü Metin Kaplan’ın TCK’nin 146. unsurundaki cürmü işlediğine dair “kuşkudan uzak, hukuka uygun, kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden” beraatine karar verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!