Binlerce İşçi ‘Geçinemiyoruz’ Diye Haykırdı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen binlerce işçi, “Hükümet istifa”, “Hırsızlara değil, halka bütçe”, “Emekten, halktan yana bütçe için omuz omuza!” sloganları attı.

featured

İZMİR – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) çağrısıyla İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan işçiler, geçim sıkıntısına dikkat çekmek amacıyla bir eylem yaptı.

Binlerce işçi, taşıdıkları pankartlar, attıkları sloganlarla “Geçinemiyoruz” dedi.

Basın açıklamasını DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yaptı. Sarı, Türk-İş ile Hak İş başta olmak üzere tüm memur ve işçi sendikalarına “Bir günlük genel grev ile emekçilerin sesini duyuralım” çağrısında bulundu.

Emekçi Çözüm Bekliyor

Ülkenin, halkın artık nefes almak istediğini söyleyen Memiş Sarı, “Masal dinlemek değil, geçim sorunumuza çözüm istiyoruz” diyerek TBMM’de görüşülen 2022 yılı bütçesine dikkat çekti.

Sarı, “Asgari ücret aralıkta belirlenecek. Yine dar gelirliden alınıp patronlara verilecek. Yine saraya sermayeye, savaşa bütçe ayrılacak. Emekçiler unutulacak. Anayasa’da Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet olduğu yazıyor. Bütçe ve asgari ücret belirlenirken sosyal devlet gibi davranın. Bu ülke, bu halk artık nefes almak istiyor. Gelirde ve vergide adalet istiyoruz. Bu kış ya işçilere emekçilere, ya da sesimize kulak tıkayan iktidara kara kış olacak” dedi.

“Gelirde Adalet Sağlanmalı”

İktidar temsilcilerinin her gün televizyonlara çıkıp ülkenin şahlanması, büyümesiyle övündüğünü söyleyen Sarı, “Ekonomiyi alın teri dökerek, çalışarak, üreterek biz büyütüyoruz. Peki bizim ekmeğimiz neden büyümüyor. Eğer dediğiniz doğruysa, ülke büyüyorsa işçiler de bu büyümeden payını almalı” diyerek gelirde adalet sağlanması, asgari ücretin vergisinin sıfırlanması, tüm kesintilerin hazineden karşılanması, patrona verilen desteklerin işçilerden de esirgenmemesini istediklerini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!