İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

BEDAŞ’ta İşçiler Direnirken Sendika Görüşmeleri Erteledi

Enflasyonun altında zam teklifi sebebiyle uzlaşı sağlanamayan BEDAŞ'ta işçilerin direnişi sürerken, yetkili sendika Tes-İş üyelerine gönderdiği duyuru ile 4 Haziran'da patronla görüşme yapılacağını bildirdi.

featured

İSTANBUL – Siyasi iktidarın desteklediği Cengiz Holding’in patronu olduğu Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (BEDAŞ) toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine ilk 6 ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 5 zam kararı veren Yüksek Hakem Heyeti (YHK) kararına karşı BEDAŞ işçileri greve gitmeye hazırlanırken, Türk-İş’e bağlı yetkili sendika, Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) tarafından işçilere yaptığı duyuru ile patronla masaya oturmaya hazırlandığını bildirdi.

Daha önce direnişteki işçilere “Taleplerimizden asla geri adım atmaksızın, Covid-19 salgını şartlarında özellikle halkımızı sıkıntıya sokmadan işlerimizi iş sağlığı ve güvenliğine her zamankinden daha fazla riayet ederek yapacağız. Fakat geçtiğimiz hafta gösterdiğimiz bu haklı tepkimizi işverence taleplerimiz kabul edilinceye ve insanca yaşama şartları tesis edilinceye kadar tekrar göstermekten de çekinmeyeceğiz” mesajıyla “İşe dönün” çağrısı yapan sendika daha sonra haftanın 3 günü çalışmalarını istemişti. Sendika dün yaptığı duyuru ile 4 Haziran’da şirket yönetimi ile görüşüleceğini bildirdi.

İşçiler, görüşme yapılana kadar tam zamanlı çalışmayı sürdürecek.

Tes-İş tarafından işçilere yapılan duyuruda “Sendikamız tarafından daha önce de kamuoyu ile paylaşıldığı gibi BEDA, AK DEN ve ÇAMLI Enerji Dağıtım A.Ş.’lere ait işyerlerini kapsayan toplu iş sözleşmelerinin sonuçsuz kalması ve Yüksek Hakem Kurulunda sonuçlanması, üyelerimizi düşük ücretlere mahkum etmiş, işyerlerimizde yıllar içerisinde karşılıklı saygı çerçevesinde diyalog ve itina oluşturulan iş barışını, huzuru ve verimliliği bozacak duruma gelmiştir” denildi.

Duyuruda, “Dolayısıyla daha fazla tahrip olmadan, iş barışını daha güçlü bir şekilde tesis edebilmek ve yaşanan adaletsizliğe çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla sendikamız tarafından 04.05.2021 tarihinde görüşme talebinde bulunulmuştur. Buna istinaden üç işyerimiz için daha önce sendikamız ve işveren tarafindan yetkilendirilen personelimizin üzerinde anlaşarak tutanağa bağladığı konuların, uzlaşma sağlanamayan ve Yüksek Hakem Kurulunda sonuçlanan konulanın görüşülmesi ve ilgili personelin redakte çalışmalarım tamamlanması için görüşmelerin aşağıdaki tarihlerde yapılması kararlaştırılmıştır. Üyelerimize duyunmak üzere bilgilerinizi rica ederiz” diye belirtildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
BEDAŞ’ta İşçiler Direnirken Sendika Görüşmeleri Erteledi
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!