BEDAŞ İşçileri Direniyor: Sendika ‘İşinize Dönün’ Diyor

Patronun TİS görüşmelerinde uzlaşmaması sonucu YHK’nin verdiği sefalet zammı kararına karşı direnişe başlayan BEDAŞ işçileri, sendikanın işe geri dönme çağrısına karşı “İşi tekrar bırakırız, bu defa sendikaya da bakmayız” diyor.

featured

İSTANBUL – Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (BEDAŞ) Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması üzerine ilk 6 ay yüzde 6, ikinci altı ay yüzde 5 zam kararı veren Yüksek Hakem Heyeti (YHK) kararına karşı BEDAŞ işçilerinin direnişi devam ediyor.

Cengiz Holding’in patronu olduğu BEDAŞ’ta iktidarın açıkladığı enflasyonun yüzde 17 olmasına rağmen YHK’nin işçilere reva gördüğü yüzde 6’lık zamma karşı iş bırakan işçiler, patronlar tarafından iş bıraktıkları günlerin ücretlerinin kesileceği ve iş bırakılan günlerin zararının tahsil edileceği şeklinde tehdit edildi. Üyesi oldukları Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (TÜRK-İŞ) bağlı Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) tarafından da ‘’işe dönün’’ çağrısı yapılan işçiler, hem patronlara hem de sendikanın tutumuna karşı mücadeleyi sürdürüyor.

SENDİKADAN ‘İŞ BAŞI YAPIN’ MESAJI

Tes-İş, iş kolunun grev yasağında olması ve pandemi gerekçesiyle eylemlere ara verildiğini duyurmuştu. Tes-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Rıdvan Uyar tarafından Yönetim Kurulu adına işçilere atılan mesajlarda ise şu ifadeler yer aldı:

‘’Taleplerimizden asla geri adım atmaksızın, Covid-19 salgını şartlarında özellikle halkımızı sıkıntıya sokmadan işlerimizi iş sağlığı ve güvenliğine her zamankinden daha fazla riayet ederek yapacağız. Fakat geçtiğimiz hafta gösterdiğimiz bu haklı tepkimizi işverence taleplerimiz kabul edilinceye ve insanca yaşama şartları tesis edilinceye kadar tekrar göstermekten de çekinmeyeceğiz. Bu nedenle sahadaki herkes birbiriyle dayanışma içinde kalmalıdır. Hukukun içinde kalarak ve haklı bir mücadele yürüttüğümüzü de unutmadan bu haklılığımızı sonuna kadar muhafaza ederek birlikte mücadele etmeliyiz.’’

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!