Azerbeycan’da kamuya ait piyango olan Azerloterya, İtalyan ortaklı(%49) Türk sermayedarı Demirören’e ait şirkete devriliyor. ‘Azerbeycan’a Ermenistan savaşında verilen desteğin karşılığı olarak kabul edilebilecek ‘peşkeşlerden’ biri olduğu’ düşünülen Azerloterya’nın devir teslim işlemleri 5 ay içinde bitecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ‘Azerlotereya’ adlı milli piyango şirketinin yönetime devredilmesine ilişkin bazı hususlarda düzenleme” hakkında kararname imzaladı.

Buna göre, Demirören Şans Oyunları Yatırımları A.Ş’nin iştiraki olan YMT Şans B.V adlı şirket Azerlotereya’nın yönetimini devri için bir ay içinde anlaşma imzalanacak. Demirören Grubu’nun, Azerbaycan’da milli piyango, spor müsabakaları bahis oyunları ile loto oyunlarının işletmesini 5 ay içinde teslim alacağı öğrenildi.

İlgili Haber:  Karabağ'da Yakalanan Suriyeli Çete Üyesi: Öldüreceğimiz Her Bir Ermeni için 100 Dolar Vaat Edildi

Türkiye’de de Milli Piyango, lisansı Varlık Fonu’nda kalmak üzere, imzalanan “gelir paylaşımı esasına” dayalı 10 yıl süreli sözleşme ile devredilmişti.

Milli Piyango’nun işletmesi Demirören Holding iştiraki olan Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin yüzde 51 ve İtalyan Sisal S.p.A’in yüzde 49 katılımıyla kurulan Sisal-Şans Ortak Girişimi’ne verilmişti. Ortaklık, 2020 yılı için 9 milyar 320 milyon TL tutarında asgari hasılat taahhüdü ve bayi komisyonları da dahil olmak üzere yüzde 9.5 komisyon oranı teklif etmişti.