Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği beraat kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

AKPM Türkiye raportörleri Thomas Hammarberg, John Howell ve Boriss Cilevičs imzalı açıklamada, AİHM Büyük Daire’nin Demirtaş kararının uygulanması istendi.

İlgili Haber:  İnkar İliklerine İşlemiş: 'Demirtaş Teröristtir', 'Çıplak Arama Yok'

Siyasetçilerin yaptıkları açıklamalardan kaynaklı yargılanmalarının yanlış olduğu belirtilen açıklamada ayrıca Demirtaş’ın dört yılı aşkındır cezaevinde tutulduğu vurgulandı.

AİHM’in verdiği karara değinilen açıklamada, kararın “memnuniyet verici” olduğu belirtildi ve eklendi:

Mahkeme, siyasi faaliyetleri hâlihazırda iktidardakilere meydan okusa bile, siyasetçilerin görevlerini barışçıl bir şekilde yapma hakkını önlemek için ceza hukukunun kötüye kullanılmaması gerektiği ilkesini neyse ki onayladı.  Selahattin Demirtaş’ın derhal salıverilmesi, Türkiye’nin Strazburg Mahkemesi kararlarına uymaya istekli olduğunun ve Avrupa Konseyi üyeliğinin temelini oluşturan temel değerlere gerçek bağlılığının güçlü ve anlamlı bir işareti olacaktır.