Amasra Madenci Katliamı Davası: İşçi Katillerinin Nasıl Kollandığına Yeni Bir Örnek

2022 yılında Amasra'da 43 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden patlamasına ilişkin görülen davanın 7'nci duruşması başladı. Duruşmada, mahkeme heyetinin ara kararını açıklaması bekleniyor.

featured

BARTIN – Bartın’ın Amasra ilçesinde 43 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamıyla ilgili 7’si tutuklu, 23 kişinin Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 7’nci duruşması Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

‘ÇOCUKLARIMIZI BİLE BİLE GÖDERDİLER’

İlk önce katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri söz aldı. Katliamın suçlularının belli olduğunu vurgulayan aileler, adaletin yerini bulmadığını, kendilerine hükümet tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi. Aileler, “Bizim çocuklarımızı bile bile gönderdiler. Biz her zaman hakkımızı arayacağız. Burada hakkımızı istiyoruz, çocuklarımızın hakkını istiyoruz. Bunun hesabını yetkililerden istiyoruz, versinler. Bunlar cezasız kalmasın” ifadelerini kullandı.

Yürütülen soruşturmada, Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu, Başmühendis Mehmet Tural, Emniyet Mühendisi Şahan Kahraman, maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş tutuklandı; 15 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılığın hazırladığı 195 sayfalık iddianame Bartın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşması 25 Nisan’da görülen davada, Müdür Yardımcısı Salih Atmaca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İLK 6 DURUŞMADA TÜM SANIKLAR SAVUNMA YAPTI

116 müştekinin yer aldığı iddianamede; tutuklu Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural hakkında yaşamını yitiren her madenci için ‘Olası kast ile öldürme’ suçundan 25 yıla kadar hapis istendi.

Yöneticiler hakkında ayrıca ‘Olası kast ile kişinin yaşamını tehlikeye sokacak şekilde kasten yaralama’ suçundan da ağır yaralanan 4 kişiden her biri için 4 yıla kadar hapis talep edildi. Diğer 19 sanığın ise ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapsi istendi.

Yargılama aşamasında bugüne kadar 6 duruşma görüldü. Duruşmalarda sanıkların tamamı savunma yaparken, tanıkların tamamı da dinlendi.

“İŞÇİ KATİLLERİNİN NASIL KOLLANDIĞINA YENİ BİR ÖRNEK”

Savcılık tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına dair mütalaa bulundu. Av. Melike Polat Bursalı tutuklu sanıkların tutukluklarının devamı ile sanıklardan Serkan Özdoğan, Fazıl Karaküp ve Hidayet Gökdere’nin tutuklanmaları yönünde talepte bulundu.

Ara kararlar ile Şahan Kahraman, İbrahim Hakan Mengeş ve Levent Aydın’ın “konutu terk etmeme” ve “yurt dışına çıkış yasağı” adli kontrolleri ile tahliyelerine karar verildi. Dosyanın soruşturma aşamasındaki heyete bilirkişi raporu düzenlenmesi için tevdiine karar verildi.

Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken duruşma 6 Ağustos tarihine ertelendi.

ÇHD çıkan ara karar için, “Verilen tahliye kararları işçi katillerinin nasıl kollandığına yeni bir örnektir. Amasra için adalet demeye ve davamızı takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!