Sermaye düzeninin partileri arasındaki siyasal çekişmelerin faturası işçilere kesiliyor. AKP’li Menemen Belediyesi’nde 660 işçi, siyasal kin ve zorbalıkla mağdur edilerek işbaşı yaptırılmıyor.

CHP’den AKP’ye geçen Menemen Belediyesi önünde eylemler sürüyor. Geçtiğimiz günlerde AKP’ye geçen Menemene Belediyesi’nde 660 işçi işbaşı yaptırılmamıştı. Konuyla ilgili belediye önüne giden Belediye İş Sendikası, bir basın açıklaması yaptı.

İlgili Haber:  Kayyum 3 Aydır İşçilerin Yemek Ücretlerini Ödemiyor

İşte o açıklama;

Menemen’de görevden alınan Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yerine AK Parti adayı Aydın Pehlivan Başkan Vekili olmuştur. Kura çekimi sürecinde CHP’li ve AK Parti’li adayların itirazları ve siyasi çekişmelerin faturası, Menemen belediyesi emekçilerine kesilmiştir.

İlgili Haber:  Ataşehir Belediyesi İşçileri Grev Kararı Aldı

Menemen Belediyesi Başkan Vekili Sayın Aydın Pehlivan, Belediye Meclisi’nden şirket yetkilerini alamadığı gerekçesiyle, META-SU ve MENAŞ’da çalışan 660 üyemizi, hukuk dışı bir şekilde 7 gündür işbaşı yaptırmamış, 15 Ocak’ta ödenmesi gereken ücretlerini de ödememiştir. 

Hiç kimse Menemen Belediyesi emekçileri üzerinden siyaset yapmasın. Hiç kimse onları, kendi siyasetine alet etmesin. Menemen Belediyesi emekçileri siyasi partiler arasında yaşanan siyasi tartışmaların, gerilimlerin tarafı değildir. Onlar, bu sürecin ne savcısı, ne de hâkimidir. Aksine belediye emekçileri, siyasi partiler arasındaki çekişmenin mağdurudur.

Menemen Belediyesi Başkan vekili sayın Aydın Pehlivan’a soruyoruz; Emekçilerin hiçbir etkisinin, sorumluluğunun olmadığı bu sürecin faturasını hangi mantıkla, hangi akılla belediye emekçilerine kesiyorsunuz? Neden hukuk dışı bir şekilde arkadaşlarımıza iş vermiyor, ücretlerini ödemiyorsunuz? Menemen Belediyesi emekçilerinin, kovid salgınıyla, İzmir ve çevresinde yaşanan deprem ve sel afetleriyle boğuştukları yetmez gibi, onlara iş vermeyerek, ücretlerini ödemeyerek, açlık ve yoksulluk gibi insani bir afete, bir felakete mahkûm etmeye ne hakkınız var? 

Bu yaptığınız ne hukukidir, ne de insanidir. Menemen Belediyesi emekçileri, hiçbir kusurlarının olmadığı bu süreçte, hukuk dışı bir şekilde iş verilmediği, ücretleri ödenmediği için, haksızlığa, hukuksuzluğa uğradıkları için kızgınlar.

Menemen Belediyesi emekçileri,  ailelerinin günlük geçimlerini sağlayamadıkları, kiralarını, borçlarını ödeyemedikleri için, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için öfkeliler. Emeğiyle alınteriyle geçinen bu insanlara, bu zulmü, bu acıyı, bu sıkıntıyı yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yok. Menemen Belediyesi Başkan Vekili Sayın Aydın Pehlivan’dan talebimiz açık ve nettir. 

Hiçbir yasal dayanağı olmadan, 660 emekçiye iş vermiyorum, ücret ödemiyorum diyemezsiniz. Belediye emekçilerini işbaşı yaptırıp, ücretlerini ödemek yasal sorumluluğunuz. Belediye emekçilerine işlerini derhal geri verin. Ödenmeyen ücretlerini ödeyin.
Menemen Belediyesi emekçileri uğradıkları haksızlık ve hukuksuzluk karşısında duydukları öfkeye rağmen büyük bir olgunluk ve sabırla sorunun çözülmesini bekliyor. 

Günlerdir, gerilimi artırmadan, taşkınlık yapmadan, sadece işine ekmeğine sahip çıkıyor. Süreci bu hale getirenlere sesleniyoruz. Sizler de belediye emekçileri kadar, olgun olun. Ayrıştırıcı değil, uzlaşıcı, kindar değil, hakkaniyetli olun.  

Siyasi tartışmalarla, gerilimlerle ateşe benzin döküp, emekçileri açlıkla terbiye edip, onları kışkırtmaya kalkmayın. 
Emekçilerin de sabrının bir sınırı var. Onların sabrını daha fazla zorlamayın.

Rüzgâr ekenin fırtına biçeceğini bilerek bu hukuksuzluğu, adaletsizliği elbirliği ile giderin.  Aksi takdirde yaşanacak olumsuzlukların sorumlusu emekçiler değil, bu siyasi krizden beslenip, emekçileri açlığa, yoksulluğa mahkûm edenler olacaktır.