AKP’li Başkan Gittiği Düğünlerin Takılarını Belediyenin Kasasından Karşılamış

YSK tarafından Tuşba Belediyesi'ne atanan AKP'li Salih Akman’ın, geçen yıl 42 kişinin can verdiği çığ felaketi sonrası kente gelen bakanlara bal ve peynir hediye ettiği ve gittiği düğün takılarını belediye bütçesinden karşıladığı ortaya çıktı.

Screenshot_1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VAN – Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kazandığı ancak eşbaşkan adayı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle AKP’li aday Salih Akman’a teslim edilen Van Tuşba Belediyesi’nin “2020 Yılı Bütçe Denetim Komisyonu Raporu” tamamlandı.

MA’dan Dindar Karataş’ın haberine göre raporda, geçtiğimiz yılın Şubat ayında Van-Bahçesaray karayolunda 42 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan çığ felaketleri sonrası kente gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya hediye olarak bal ve peynir alındığı belirtildi.

DİYANETİN YEMEĞİ

Raporda, Tuşba Belediyesi ile Van İl Müftülüğü’nün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “Geçmişten Günümüze Kadın ve Toplum” başlıklı konferans için 292 kişiye yemek verildiği ve 11 bin TL fatura kesildiği kaydedildi

MAKAM ARACINA MİLYARLAR

Raporda, AKP’li Başkan Salih Akman’a makam ve koruma aracı kiralandığı ve bu araçlar için aylık 14 bin 500, yıllık ise 31 bin 428 TL kira bedeli öndendiği bilgisine yer verildi.

Raporda, 14 Şubat 2020 tarihli kesilen 2 fatura ile taziye yemekleri için belediye bütçesinden 14 bin 894 TL’nin harcandığına dikkat çekildi. Ancak söz konusu taziyelerin kimlere ait olduğu bilgisi yer almadı.

DÜĞÜN TAKILARI BELEDİYE BÜTÇESİNDEN

Raporda, AKP’li Salih Akman’ın gittiği düğünler için aldığı 2 yarım ve 1 çeyrek altını da belediye bütçesinden karşıladığı kaydedildi. Söz konusu düğünlerden birisinin AKP’li Akman’ın akrabasının düğünü olduğu vurgulandı.

Yine, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğulları’nın da katıldığı bir programda 140 kişiye verilen yemeğinin faturasının belediye bütçesinden karşılandığı raporda yer aldı. Söz konusu yemeğin fatura bedeli 4 bin 949 TL olarak tespit edildi.

AKP’LİLER GİDERLERİ SAVUNDU

Söz konusu tespitler sonrası HDP’li üyelerin yaptıkları itirazlar kimi zaman toplantıda tansiyonun yükselmesine neden oldu. HDP’li meclis üyeleri, 19 bin TL fatura ile kesilen peynir ve balın neden belediye bütçesinden karşılandığını AKP’li Salih Akman’a sordu.

AKP’li Akman ise, “Bu kadar hizmet ediyorum, 2 kilo peynir almışım çok mu” şeklinde yanıtladı.

Bunun üzerine HDP grubu adına söz alan Ayşe Minaz, “Çok istiyorsanız kendi cebinizden karşılayın. Neden halkın parası ile başkalarına hediye alıyorsunuz. Çığ felaketi için yine gelen insanlara hediye vermenizi ve masrafının belediyeden karşılanmasını etik ve doğru bulmuyoruz. Meselemiz paranın miktarı değil. Bu paranın halkın parası olmasıdır. Bir kuruşunun dahi çarçur edilmesini istemeyiz. Bunu ahlaki bulmuyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!