AKP’den Çiftçiye Değil, Yandaş Cengiz ve Tosyalı Holdinge Destek

Cumhurbaşkanı/AKP şefi Erdoğan’ın kararıyla Tosyalı Gübre Sanayi A.Ş tarafından Zonguldak’ta yapılacak gübre üretim tesisi yatırımının devlet desteği kapsamına alındı.

featured

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kişici’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi, “Cengiz ve Tosyalı Holding’e verilen teşvik miktarı ne kadardır?” diye sordu. Ağbaba, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyonun en büyük sıkıntısını tarımsal üretimde görüyoruz. Manipülasyona dayalı TÜİK’in tarımsal girdi istatistiklerinde bile gübre ve toprak geliştiricilerde yıllık fiyat artışı yüzde 236 ve enerji fiyatlarındaki artış ise yüzde 184 olarak açıklanmıştır. Girdi fiyatlarındaki astronomik artış, hem üreticiye hem de tüketiciye enflasyon olarak yansıyor.

TÜİK’e göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 157 artarken, tüketicinin de gıda enflasyonu TÜİK’e göre yüzde 94’e ulaşmıştır. Tarımsal üretimin vazgeçilmezi gübrede ise fiyatların son bir yılda Bakanlığın açıklamasına göre yüzde 342, TÜİK’e göre 236 arttığını görüyoruz. Böyle bir durumda devletin ne yapması gerekir? Gübre üretimine yoğunlaşması ve çiftçiye en ucuz şekilde gübre temini yapması gerekir. Peki bizde ne oluyor: Devlet kendi tesislerindeki üretimi durdurup yandaş şirketlere teşvikler yağdırıyor.

‘TEŞVİK VERİLMEMİŞ YAĞDIRILMIŞ’

Erdoğan’ın kararıyla geçtiğimiz gün Tosyalı Holding’e gübre yatırımı dolayısıyla teşvik yağdırıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, dört yılda tamamlanması öngörülen projenin toplam sabit yatırım tutarı 31.5 milyar TL. Teşviklerin içinde yok yok. KDV istisnasından gümrük vergisi muafiyetine, işgücü ödeme desteğinden vergi iadesi ve indirimine kadar envai çeşit destek sunulmuş. Teşvik verilmemiş adeta teşvik yağdırılmış. Tosyalı’nın özelliği ne, Erdoğan’a yakın olması! Şu desteğin onda birini çiftçiye sunsalar, örneğin mazotta, gübrede veya ilaçta KDV istisnasını, vergi iadesini üreticiye verselerdi bugün ülkede gıda krizi yaşanmayacaktı, ülke ihya olurdu.

‘YENİ BİR SKANDALLA KARŞI KARŞIYAYIZ’

Ekonomik buhran içerisinde üreticiye destek olmakla ve üreticilerin ekonomik menfaatlerini korumakla görevli Tarım Kredi Kooperatifleri ve buna bağlı GÜBRETAŞ’ta ise yeni bir skandalla karşı karşıyayız. Haberlerde Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ait GÜBRETAŞ’ın kompoze gübre üretimi varken, Genel Müdür Hüseyin Aydın tarafından “pahalı üretildiği gerekçe gösterilerek” Mehmet Cengiz’a ait ETİ GÜBRE’den 150 bin ton kompoze gübre ile 100 ton DAP gübresi alındığı belirtiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!