İşçileri ve Halk Kitlelerini Vuran Kriz Sermaye Sınıfına Yaradı: Koç Holding Kârını 5’e Katladı

Kapitalizm koşullarında her krizin faturası daha azgın sömürü olarak emekçi yığınlara kesilirken tekelci sermaye çevreleri kârına kâr katmaya devam eder. Tıp ki Koç Holding gibi..Koç Holding’in 2022 Nisan-Haziran dönemi net kârı, geçen yıla göre 5 kat artarak 3,2 milyar TL’den 15,5 milyar TL’ye çıktı.

featured

İSTANBUL – Coğrafyamızda işçiler ve geniş halk kitleleri her geçen gün dahada yoksullaşırken işbirlikçi tekelci sermaye çevreleri kârını katlayarak artırıyor.

Ekonomik krizle temel gıdadan kiraya, ulaşımdan elektrik, su, doğalgaz gibi faturalara kadar herşeyin fiyatı her gün artarken açlık sınırı altındaki milyonlarca çalışanın üzerindeki sömürüde giderek azgınlaşıyor. Öyle ki kriz ortamında dahi patronlar hep kazanmaya ve daha çok kazanmaya devam ediyor.

Koç Holding, bu yılın ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı.

Koç Holding’in kârını geçen yılın aynı dönemine göre 5 kat artırdığı görüldü.

İkinci çeyreğinde piyasa beklentisi olan 11,7 milyar TL olan Koç Holding’in 15,5 milyar TL net dönem kârı elde ettiği açıklandı.

Holdingin karı yüzde 317 artışla 22,2 milyar TL’ye yükseldi

1926 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan holdingin, geçen yıl aynı dönemde 5,3 milyar TL olan net dönem kârı, 2022’nin ilk yarısında yüzde 317 artışla 22,2 milyar TL’ye yükseldi.

2022’nin ilk yarısındaki kombine net dönem kârı ise 46,1 milyar TL’ye yükseldi.

Koç Holding, en büyük katkıyı ise Tüpraş ve finans sektöründen aldı.

ON MİLYONLARIN DAHADA YOKSULLAŞTIĞI SÜREÇ ONLAR İÇİN ‘BAŞARI ÖYKÜSÜ’

On milyonlarca insanın dahada yoksullaştığı, milyonlarca insanın temel gıdaya erişiminin dahi kısıtlı bir hal aldığı süre Koç Holding için ‘başarılı bir dönem’ olmuş. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “Yılın ilk yarısında küresel ölçekte devam eden belirsizlikler, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu dalgalanmalar ve zorlu piyasa koşullarına rağmen Koç Topluluğu olarak güçlü bilançomuz, disiplinli yönetim anlayışımız, çeşitlendirilmiş portföy yapımız ve sağlam tedarik zincirimizin desteğiyle başarılı bir dönemi geride bıraktık” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!