Agrobay İşçilerinin Ankara’ya Yürüyüşü 2. Gününde

Çalmadıkları kapı, görüşmedikleri siyasetçi kalmayan Agrobay işçileri, taleplerinin seçim malzemesi yapılmak istenmesine karşı 18 Mart'ta Ankara'ya yürüyüş başlatmıştı.

featured

Agrobay’ın gasp etmek istediği ücretleri ve hakları için Tarım-Sen üyesi işçilerin mücadelesi sürüyor. Maruz kaldıkları şiddet, aşağılanma, mobbinge karşı sendikalı oldukları için sendika ve emek düşmanı Arzu Şentürk tarafından hakları gasp edilerek işten atılan Agrobay işçileri aylardır alın teri için direniyor.

Çalmadıkları kapı, görüşmedikleri siyasetçi kalmayan Agrobay işçileri, taleplerinin seçim malzemesi yapılmak istenmesine karşı 18 Mart’ta Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı. 211 gündür direnen işçiler yürüyüşün ikinci gününde Soma’da açıklama yaparak devam edecekti.

Ancak, belediye başkan adayları ve milletvekilleri işçilerle görüşme talebinde bulundu. Bunun üzerine Avdan Mevkiinde duran işçiler burada kısa bir açıklama yaptı. Daha önce de defalarca görüşmelerin gerçekleştiğini ancak sözlerin tutulmadığının altını çizen işçiler, “Ya ücretlerimiz ödenecek ya da Ankara’ya yürüyeceğiz” vurgusu yaptı.

İşçilerden Şehriban Kapalıkaya, taleplerinin karşılanmasını istedi. “Ramazan günü dün çadırda kadık. Günah değil mi bize? Emeğimiz, hakkımız var. 14 sene boyunca tırnaklarımı kesmedim ben, klorla asitle tırnaklarım döküldü. Dişimizle, tırnağımızla hak ettiğimiz parayı neden alamıyoruz? Bir zengin gelse burada dursa sorunu çözülürdü. Bu kadar emekçi kadının sorunu çözülmedi. Dünya para mı? Çözülmeyecek durumda mı? Çözüm almadan evime geri dönmeyeceğim. Çadırda da yolda da kalsam, emeğimi almadan dönmeyeceğim” dedi.

Tarım-Sen üyesi Agrobay işçileri Umut-Sen, DGD-Sen, Bağımsız Maden-İş ile birlikte “Agrobay işçiye hesap verecek” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla Avdan Mevkiinde bekleyişini sürdürüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!