ABD’den Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a 95 Milyar Dolar

Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a toplam 95 milyarlık güvenlik yardımı öngören dört tasarı ABD Temsilciler Meclisi'nden geçti. Yardım paketi haftaya ABD Senatosu'nda oylanacak. İsrail'e 26 milyar dolarlık destek protesto edildi.

featured

ANKARA – ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada, Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yönelik 95 milyar dolarlık yardım kabul edildi.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, Kiev yönetiminin Rusya’ya karşı verdiği savaşta, stoklarının erimek üzere olduğu bir dönemde, 6 aylık siyasi çıkmazı sonlandırarak, İsrail ve Tayvan yardımlarıyla 95 milyar doları bulan tasarıyı onayladı.

UKRAYNA’YA 61 MİLYAR DOLAR

Paket Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık askeri yardım içeriyor. Bu miktarın üçte birinden fazlasının silah ve cephanenin yenilenmesine ayrılması planlanıyor.

Ayrıca paket, Ukrayna’nın geri ödemek zorunda olmayacağı 9 milyar dolarlık ekonomik destek de içeriyor.

İSRAİL’E YARDIM PAKETİNDE NELER VAR?

Temsilciler Meclisi’nde iki partinin de desteğiyle kabul edilen paketteki dört yasa tasarısından biri de İsrail’e yardımla ilgili.

Bu tasarı 9,1 milyar doları Gazze’ye insani yardıma ayrılmak üzere, İsrail’e 26,4 milyar dolarlık askeri yardım içeriyor.

İsrail’e yardım tasarısı 37 Demokrat ve 21 Cumhuriyetçi’nin itirazına karşılık 366 oyla kabul edildi.

Paket kapsamında ayrıca Tayvan dahil Asya-Pasifik’teki ABD müttefiklerine yönelik 8,1 milyar dolarlık bir yardım da yapılacak. Bu Çin’le rekabet için gelişmekte olan ülkelere verilecek altyapı desteğini de içeriyor.

Kabul edilen tasarılardan biri de Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un Çinli ByteDance şirketinden ayrılmaması halinde, bu platformun ABD’de yasaklanmasını mümkün kılıyor. ABD’de yaklaşık 170 milyon TikTok kullanıcısı bulunuyor.

Tasarının önümüzdeki Salı günü Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan da geçerek onay için Başkan Biden’e gönderilmesi bekleniyor.

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’de yurtdışına yapılacak yardımlarla ilgili fikir bölünmesi yaşanıyor.

Eski Başkan Trump’ın başı çektiği “Önce Amerika” hareketini destekleyen Cumhuriyetçiler, yurt dışına yardım yapılmadan önce ABD-Meksika sınırı gibi sorunların çözülmesi gerektiğini savunuyor.

İSRAİL’E YARDIM PAKETİNE KARŞI KONGRE BİNASI ÖNÜNDE PROTESTO

Temsilciler Meclisinde İsrail’e 26 milyar dolarlık savunma yardımını da içeren destekler görüşülürken ABD dış yardım tasarısının onaylanmasına tepki olarak başkent Washington DC’de protesto düzenlendi. Kongre Binası önüne Filistin bayrakları ile gelenler İsraili silahlandırmayı durdur” yazılı pankart açtı.

FİLİSTİN DEVLETİ BAŞKANLIĞI: ABD’NİN İSRAİL’E VERDİĞİ GÜVENLİK DESTEĞİ TEHLİKEYİ TIRMANDIRIYOR

Filistin Enformasyon Bakanı ve Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, ABD’nin İsrail’e verdiği güvenlik desteğini “tehlikeyi tırmandırdığı ve savaşın kapsamının genişletilmesine yeşil ışık yaktığı” şeklinde nitelendirdi.

ABD Temsilciler Meclisinin İsrail’e 26 milyar dolar değerinde askeri yardım sağlanmasına ilişkin Filistin haber ajansı WAFA’ya değerlendirmede bulunan Filistin Devleti Başkanlık Sözcüsü Rudeyne, “ABD’nin İsrail’e verdiği güvenlik desteği Filistin halkına yönelik bir saldırı ve tehlikeyi tırmandıran bir gelişme. Bu adım, İsrail’e savaşı tüm bölge ülkelerini kapsayacak şekilde genişletmesi için yeşil ışık yaktı.” ifadelerini kulandı.

Bölgede ve dünyada istikrara giden yolun Filistin’de istikrarın sağlanmasından geçtiğini vurgulayan Rudeyne, ABD’nin Orta Doğu bölgesinde güvenlik ve istikrar için İsrail’e verdiği desteği kınadı.

ABD’nin Gazze Şeridi’nde “Filistin halkına yönelik işlenen tüm suçların sorumlusu işgalci devletin aşırı sağcı hükümetine” destek verdiğini belirten Rudeyne, şunları kaydetti: “ABD, İsrail’e destek verirken, Batı Şeria’daki saldırılar üçüncü gününde devam ediyor. Alt yapının tamamen yok edildiği Tulkarm’da 13’ten fazla vatandaş öldürüldü. ABD bu saldırıları yapan işgalciye destek verirken, Filistinli mültecilere yardım eden Birleşmiş Milletler’e bağlı kurumlara desteğini durdurdu.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!