ABD Üniversitelerinde Filistin Direnişi: 2200’den Fazla Gözaltı

En az 2200 kişinin gözaltına alınmasına rağmen, Filistinli George Washington heykeli, kampüslerdeki protestoların yeni simgesi haline geldi. Filistin Direnişi, Amerika kıtası ve Avrupa'dan Avustralya'ya da yayıldı.

featured

ABD’de onlarca üniversitede öğrencilerin polis baskınlarına ve gözaltılara rağmen devam ettirdiği Filistin Direnişi Kanada, Meksika, Avrupa, Britanya ve Avustralya’da da yayılırken, Filistin Öğrenci Hareketi, dünya çapında tüm demokratik güçlere, sendikalara ve öğrencilere İsrail’in Gazze soykırımına karşı küresel öğrenci ayaklanmasını tırmandırma çağrısı yaptı.

FİLİSTİN ÖĞRENCİ HAREKETİ’NDEN AYAKLANANLARA TEŞEKKÜR

Ulusal kurtuluş mücadelesine bağlılığını teyit eden Filistin Öğrenci Hareketi, en acil hedef olan Gazze’de soykırımın durdurulmasından başlayarak, özgürlük, bağımsızlık ve Filistinlilerin topraklarına geri dönüşü amaçlarına ulaşılması gerektiğini belirtti. Dünya çapında üniversitelerde işgal altındaki Filistin’deki soykırım, savaş ve insanlık suçlarına karşı ayaklanan tüm öğrencilere şükranlarını dile getiren Filistin Öğrenci Hareketi, öğrencilere yönelik baskı, taciz ve gözaltıları kınadı.

CNN, ABD kampüslerinde Filistin Direnişi’ni kırmak için yapılan gözaltıların sayısın 2 bini geçtiğini duyurdu. AA, 16 Nisan’dan beri ABD’de Filistin’e destek gösterilerine katılan en az 2 bin 200 kişinin gözaltına alındığını yazdı.

Kampüslerde kurulan Gazze Dayanışma Kampı’nın polis tarafından dağıtılması sırasında yakalanan öğrencilere üniversite yönetimleri okuldan uzaklaştırma cezası da verdi.

HEYKELİN BOYNUNA FİLİSTİN BAYRAĞI, KAFASINA KEFİYE

Demir yumruğa rağmen, ABD başkenti Washington DC’deki George Washington Üniversitesi’nde öğrenciler, kurucu başkan George Washington’ın heykelinin boynuna Filistin bayrağı sardı, kafasına kefiye taktı. Filistinli George Washington heykeli, kampüslerdeki protestoların yeni simgesi haline geldi.

MEZUNİYET TÖRENLERİ İPTAL YA DA POLİS-YASAK BASKISI ALTINDA

Bu gidişat karşısında kampüslere daha fazla sayıda polis çağıran Amerikan üniversiteleri birbiri ardına ya mezuniyet törenlerini iptal etme ya da törenlere Filistin bayrağı, kefiye yasağı getirme yoluna gitti.

FİLİSTİN DESTEKÇİSİ ÖĞRENCİLERE AYRIMCILIK ŞİKAYETİ İŞLEME ALINDI

Filistin Hukuk (Palestine Legal) ve Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (Council on American-Islamic Relations/CAIR) isimli örgütler ise demir yumruk indiren üniversiteler hakkında “Filistin destekçisi öğrencilere yönelik ayrımcılık” şikayetinde bulundu. Bunun üzerine Eğitim Bakanlığı Sivil Haklar Ofisi, New York’taki Columbia, Atlanta’daki Emory üniversiteleri hakkında federal soruşturma başlattı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!