301 İşçinin Hayatını Kaybettiği Soma Katliamı Davasında Karar Çıktı

Soma Katliamı davasında patron Can Gürkan’a “taksirle öldürme” suçundan 20 yıl ceza verildi. Gürkan, infaz yasasından yararlanarak tahliye edilmişti.

featured

MANİSA – Soma maden katliamının yeniden görülen davasında, “bilinçli taksirle öldürme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla yargılanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 20 yıl, mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu 12 yıl 6 ay hapis cezalarına çarptırılırken, yönetim kurulu üyesi Haluk Evinç beraat ettirildi.

Duruşma sonrası açıklama yapan aileler yedi yıldır bekledikleri adaletin gelmediğini belirtti.

MÜHENDİSLERE İYİ HAL İNDİRİMİ

15 yıl hapis cezası verilen mühendisler Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu’nun bu cezası sanıkların sabıkasız geçmişi, fiilden sonra dosyaya yansıyan olumsuz bir durumunun bulunmadığı ve cezanın geleceği üzerindeki etkileri lehine takdiri indirim nedeni kabul edilerek 12 yıl 6 aya düşürüldü. Ayrıca Kurt’un iki yıl boyunca kontrol teşkilatı başmühendisliği görevinden yasaklanmasına karar verildi.

YARGITAY KARARINA MÜDEHALE EDİLMİŞTİ

Karar sonrası müşteki avukatı Seçil Ege Değerli, şu açıklamayı yaptı: “Yargıtay 12. Ceza Dairesi, davayla ilgili yaptığı temyiz incelemesinde Can Gürkan’ın 301 kez olası kastla ölüme neden olma suçundan cezalandırılmasına karar vermişti. Ancak daire heyetine yapılan müdahale sonucunda üç üye değişmiş, yeni gelen üyeler Yargıtay Başsavcılığı’nın karar düzeltme talebini bozarak, bu kararı kaldırmıştı.”

‘ADALETİ ARADIK AMA BULAMADIK’

Madenci yakını, “Yıllardır adalet aradık. Göçmüş, çürümüş adaleti aradık. Belki bir gün gelir diye. Şimdi birileri çıkıp neyin adaletini arıyorsunuz diyecek. Siz para aldınız, yardım aldınız. AKP’ye oy verdiniz diyecek. Bizler ölen 301 kişinin, çocuklarımızın adaletini aradık. Ama başaramadık. Cumhurbaşkanı kaza olduğu zaman en yakınım dahi olsa cezasını çekecek dedi. Ama işin ucu kendisine dokununca olmadı. Biz sadece adalet istedik” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!