Diyanet Hutbesini Eleştiren Ankara Barosu Yöneticilerinin Hapsi İsteniyor

Sermaye devletinin hikmeti kendinden menkul hukuku bu kez baro yöneticilerini hedef aldı. Ankara Barosu başkanı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cuma hutbesinin eleştirildiği bir açıklama nedeniyle açılan soruşturmada “kamu görevlisine dini inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklaması nedeniyle görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

featured

ANKARA – Baro, Nisan 2020’de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde “Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi” konulu cuma hutbesindeki sözlerini eleştiren bir açıklama yayınlamıştı. Bunun üzerine baro yöneticileri hakkında halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçu iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Baro yöneticileri, soruşturma kapsamında ortak bir savunma metni hazırlayarak suçlamayı kabul etmemiş, ifade özgürlüğü hakkını kullandığını, basın açıklamasındaki ifadelerin yanlış yorumlandığını ve suçlamanın yersiz olduğunu kaydetmişti.

Ankara Batı Adliyesi 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edilirse Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve 11 yönetim kurulu üyesi, bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Diyanet İşleri başkanı olarak, kurul halinde çalışan kurumu temsil etmesi nedeniyle, suçun zincirleme işlendiğinin kabul edilmesi de istendi. İddianamede Prof. Dr. Ali Erbaş müşteki olarak yer aldı.

HUTBEYE TEPKİ

Erbaş, Ankara Hacı Bayram Camii’nde temsili cuma namazında şunları söylemişti: “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi ‘zina’ olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte hareket edelim.”

Ankara Barosu yönetimi ise Erbaş’ın bu söylemine tepki göstermiş, açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti “Kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!