1 Mayıs’ta Alanlara Çıkanlara Her Yerde Polis Saldırısı: Yüzlerce Gözaltı!

1 Mayıs'ı gününde kutlamak için birçok ilde sokaklara çıkan işçilere, sendikacılara, sosyalistlere ve öğrencilere polis saldırıyor. İstanbul'da ise Taksim'e çıkan ara yollardan meydana çıkmak isteyenlere saldıran polis çok sayıda gözaltı gerçekleştirdi.

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye devleti işçi düşmanlığını en açık gösterdiği bu 1 Mayıs’ta da, yine sebebsiz ve haksız biçimde 1 Mayıs etkinliklerini polis saldırısı ve işkenceli gözaltılarla engellemek istedi. Neredeyse bütün illerde 1 Mayıs etkinliği için sokaklara çıkan emekçiler, kolluk saldırısı ve gözaltı zorbalığıyla karşılaştı. ÇHD’nin yaptığı açıkşlamaya göre, Taksim ve civarında en az 230 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL / TAKSİM MÜCADELESİ

Taksim’e çıkan ara sokaklardan 1 Mayıs için meydana yönelenlere saldıran polis, birçok insanı işkenceye varan uygulamalarla gözaltına aldı.

İki noktadan Taksim’e girmek için yürüyüş başlatan BMG(Birleşik Mücadele Güçleri) polis saldırısına maruz kaldı.


Taksim Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün yollar kapatıldı. Taksim’e çıkmak isteyenlere polis izin vermezken Tarlabaşı’nda “1 Mayıs alanı Taksim’dir” pankartı açarak yürüyüş yapan İşçi Temsilcileri Konseyi ve Emeğin Gücü üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

 

1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyen Kaldıraç, Sosyalist Kadın Hareketi ve Birleşik İşçi Kurultayı üyesi 49 kişi gözaltına alındı.

ARTVİN/HOPA

Artvin’in Hopa ilçesinde 1 Mayıs için sokağa çıkan TİP, Umut Sen ve Komite üyeleri dahil olmak üzere en az 20 kişi polis saldırısı ile gözaltına alındı.

ANKARA

Kızılay’da 1 Mayıs’ı kutlamak isteyen DAF üyelerine saldıran polis, 4 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Bu sırada çekim yapan basın emekçileri ise gözaltı ile tehdit edildi.

Tuzluçayır

Ankara’nın Tuzluçayır ilçesinde de 1 Mayıs kutlamak isteyenlere yçnelik polis saldırısında 7 kişi gözaltındı. Böylece Ankara’da an itibariyle ulaşabildiğimiz bilgilere göre toplam gözaltı sayısı 18’e yükseldi.

İZMİR

Yamanlar‘da Birleşik Gençlik Meclisleri ve 1 Mayıs İnisiyatifi, “Yaşasın 1 Mayıs – Biji Yek Gulan” sloganlarıyla yürüyor.

Güncelleniyor….

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!