İSTANBUL – İşçiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Nakliyat İş Sendikası öncülüğünde Edirnekapı’daki Uzel Fabrikası önünde çadır kurup hakları için direnişe yeniden başlamıştı. Uzel işçilerinin direnişinde bugün 93.gün ve işçiler hakları için mücadele kararlı olduklarını söylüyor.

1960’lı yıllarda yerli traktör üretmeye başlayan Türkiye’deki ilk büyük sanayi işletmelerinden biri olan İstanbul Edirnekapı’daki Uzel Fabrikası, 2013 yılı sonunda resmen iflas kararı verdi. Ardından tasfiye işlemleri başlayan fabrikada çalışan 2 bin 200 işçinin 5 aylık maaşı ve tazminatları 13 yıldır ödenmiyor.

İlgili Haber:  Sinbo İşçileri Direnişte: İnsanca Yaşamak İstiyoruz

Ne 0lmuştu?

1960’lı yıllarda yerli traktör üreten Türkiye’deki ilk büyük işletmelerden biri olan Uzel’de, o yıllarda DİSK’e bağlı Maden-İş Sendikası’nın güçlü bir örgütlülüğü bulunuyordu.

15-16 Haziran direnişine önemli katılım sağlayan öncü işletmelerden biri olan Uzel’de çalışan 2 işçi 1977 1 Mayıs katliamında yaşamını yitirdi. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Türk- Metal Sendikası’nın örgütlendiği fabrika, 2008 yılından itibaren tasfiye sürecine girerken 2 bin 200 işçi çalışıyordu.

Maaşları aylarca verilmeyince işçiler eyleme başladı. Türk Metal’in tüm hakların verileceğine dair işçilere söz vermesi üzerine eylem sona erdi. Ancak aradan geçen yaklaşık 13 yılda işçilerin hiçbir hakkı verilmedi.

İlgili Haber:  2 Bin İşçi, AtlasGlobal'den Haklarını İstiyor

Fabrika 2013 yılında resmen iflas sürecine girerken makine ve ekipmanları bina içerisinde bekletilmeye devam ediyor. 2019 yılında yapılan ihale ile fabrikanın piyasa değeri 2 milyarın üzerinde olan 14 bin metrekare arsası 233 milyona Vera Varlık adlı şirkete satıldı ve şirket Uzer ailesinin borçlarını devraldı.