Türkiye Enflasyonda Dünyada 11’inci, Avrupa’da 1’inci

Ekonomik kriz ve ona bağlı olarak zam fırtınası devam ederken; dünyada enflasyon oranının en yüksek olduğu ülkeler arasınada 11'inci, Avrupa'da 1'inci sıraya yerleşti.

featured

İSTANBUL – En yüksek enflasyon listesinde Türkiye dünyada üst sıralarda yer alıyor. Tüketici fiyatlarının (TÜFE) kasım ayında yüzde 21,31’e yükseldiği Türkiye, Avrupa’da en yüksek enflasyon oranına sahip ülke. Peki, dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülke hangisi? Türkiye, enflasyonda dünyada kaçıncı sırada? En yüksek enflasyon hangi ülkelerde?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kasım ayında açıkladığı enflasyon verilerini baz alarak farklı bir hesaplama yapan Enflasyon Araştırma Grubu ise, TÜFE’nin yıllık yüzde 58,65’e ulaştığını kaydetti.

ENFLASYON LİGİNDE DÜNYADA 11’İNCİ, AVRUPA’DA ZİRVEDE

Ekonomi sitesi Trading Economics’in verilerine göre, dünyada en yüksek enflasyon Venezuela’da. Uzun zamandır ekonomik krizle mücadele eden Venezuela’da enflasyon oranı yüzde 1.575.

Enflasyon rekortmeni ilk 15 ülke arasına giren Türkiye, 11’inci sırada. Türkiye, kasım ayında yüzde 21,31’lik enflasyon ile dünyada 11’inci sıraya yerleşti. Dünyada enflasyon oranının en yüksek olduğu ikinci ülke ise Sudan oldu. Sudan’da eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 366’ya çıktı.

Uzun yıllardır iç savaş ile mücadele eden Suriye’de ise enflasyon yüzde 139. Dünyada enflasyon oranının en yüksek olduğu diğer ülkeler ise şu şekilde: Surinam (yüzde 69,50), Zimbabve (yüzde 58,40), Arjantin (yüzde 52,10) ve İran (yüzde 39,20)

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında da tüketici fiyatlarının en yüksek olduğu ülke konumunda. Avrupa’da en yakın ikiye katlayan Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ortalamasını neredeyse 5’e katladı.

AB İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre, Türkiye’nin Avrupa’daki en yakın rakibi yüzde 9,30’luk enflasyon oranıyla Litvanya oldu.

AB’nin ekonomi devi ülkesi Almanya’da ise son 30 yılın rekoru kırıldı ve enflasyon oranı yüzde 6’ya yükseldi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!