Emekliler Sokaktaydı: Sermayeye, Faize, Silaha Değil, Halka Bütçe İstiyoruz

Bütçeye dair yapılan açıklamada konuşan Emekli-Sen Etimesgut Şube Başkanı Ömer Tunca, emekli maaşının 100 dolar olduğunu belirterek, “Sermayeye, faize, silaha değil, halka bütçe istiyoruz” çağrısında bulundu.

featured

ANKARA – Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), asgari ücret ve bütçe görüşmelerine dair sendikanın Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. “Enflasyon yükseliyor maaş eriyor geçinemiyoruz” ve “Geçinemiyoruz isyandayız” pankartlarının taşındığı açıklamada, Emekli-Sen Etimesgut Şube Başkanı Ömer Tunca, konuştu.

Tunca, “Maaş zamları, asgari ücret, faiz, bir tek kişinin ağzından çıkacak iki cümleye bakıyor. 2022 bütçesinde, biz biliyoruz ki yine emeklilerin, emekçilerin, işsizlerin, gençlerin, atanmayan öğretmenlerin, yoksulların yani bizim bütçemiz olmayacak. Çünkü 2022 bütçesi daha 2022 başlamadan eridi. Komisyonlarda görüşülen bütçenin yüzde otuzu o günden bu yana buharlaştı” dedi.

EMEKLİNİN MAAŞI 100 DOLAR

Emekli maaşının dolar karşısında eridiğini hatırlatan Tunca, “Asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Burada sendikaların, emekçilerin talepleri değil; yine iki dudak arasından çıkacak ‘işçimizi ezdirmeyeceğiz’ edebiyatı lütfuna bakılıyor. Şu anda asgari ücret 200 dolar. Bizi kıskanan Avrupa’nın hiçbir ülkesinde iki gün bile yaşanamayacak bir asgari ücret var. Herkes biliyor ki milyonlarca insan bu ücretin de altında çalışıyor. Emekçilerin durumu böyle iken, biz emeklilerin durumu zaten belli. Pandemi de en az bin 500 liraya çıkarılan emeklinin maaşı 100 dolar. Ama kimilerine göre, ekonomi uçuyor. Onların yaşadığı yerlerde öyle demek ki. Halkın nasıl yaşadığını bilmeyenler, ekonominin çok iyi olduğunu söyler tabi” şeklinde konuştu

‘İNSANCA YAŞAMAK HAKKIMIZ’

Sadaka değil, emeklerinin karşılığını, istediklerini söyleyen Tunca, “Demokratik tepkilerimizi göstermek için bir kez daha alanlardayız. 2022 bütçesinin emeklilerin, emekçilerin insanca yaşayacağı bir durumda olması için taleplerimizi haykırmak, bunu gerçek olarak görmek için buradayız. Kimseden, lütuf, sadaka, hayır istemiyoruz. Eğer ki sermayeyi savaşa, yandaşa değil de, ‘emekçiye, emekliye bütçe’ anlayışıyla ortaya koyarsanız, kaynak oradadır. İnsanca yaşamak bizim hakkımızdır” şeklinde ifade etti

‘SAVAŞA DEĞİL, HALKA BÜTÇE’

Bütçenin savaşa değil, halka ayrılması gerektiğini belirten Tunca, “Her şeye rağmen emekliler ve emekçiler kazanacak. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, siyasi iktidar, emeklilerin örgütlenmesinden rahatsız. Sendikalarımızı kapatmaya çalışıyor. Ama başaramayacaklar. 13,5 milyon emekli, 6 milyon emeklilikte yaşa takılanlar, eninde sonunda, bu iktidardan kurtulacak gücü kendi örgütlü mücadelesinde bulacak. Sermayeye, faize, silahlara değil, emekçiye, emekliye, halka bütçe istiyoruz” ifadesinde bulundu.

MERSİN

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) Mersin Şubesi, Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerine ilişkin Özgür Çocuk Parkı’nda açıklama yaptı. “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada “Savaşa, silaha değil, emekliye bütçe”, “Tefeciye değil, emekçiye bütçe” ve “Emekliyiz geçinemiyoruz” dövizleri taşındı. “Sadaka değil, toplum sözleşme”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” ve “Sendika hakkı engellemez” sloganların atıldığı açıklama da Emekli-Sen Mersin Şubesi yöneticisi Ahmet Karakuş konuştu.

Görüşmeleri devam eden bütçe ile ilgili sermayelerin bütçesi olarak değerlendiren Karakuş, sermayeye, patronlara değil emekçiye ve emeklilerde yana bir bütçe oluşturulması için çağrıda bulundu. Hakları için sokaklarda olduklarını ifade eden Karakuş, “Bugün bu alanda olanlar, bu ülkenin üçten, alın teri ile yaşayan insanları olarak buna isyan etmek, demokratik tepkilerimizi göstermek için bir kez daha alanlardayız. 2022 Bütçesinin emeklilerin, emekçilerin insanca yaşayacağı bir durumda olması için taleplerimizi haykırmak, bunu gerçek Olarak görmek için buradayız. Kimseden, lütuf, sadaka, hayır istemiyoruz. Döktüğümüz alın terimizin karşılığını istiyoruz. Ve biliyoruz ki bunun kaynakları mevcut. Eğer ki sermayeye, rantiyeye, savaşa, yandaşa değil de emekçiye, emekliye bütçe anlayışını ortaya koyarsanız kaynak oradadır. İnsanca yaşamak, sizler kadar bizim de hakkımızdır” dedi.

ANTALYA

Emekli-Sen Antalya Şubesi yoğun yağmur ve fırtına altında Attalos Heykeli önünde Meclis’te devam eden bütçe görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı. Emekliler adına konuşan Şube Başkanı Mustafa Ayar, “2022 Bütçesi halkın taleplerinin karşılandığı bir bütçe olsun. Tüm Emekliler Sendikası olarak, tercihlerini halktan yana yapan iktidarları yaratmak için, emek, demokrasi, barış ve adalet için herkesi, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Sermayeye, faize, silahlara değil, emekçiye, emekliye, halka bütçe istiyoruz” dedi.

İSTANBUL

İstanbul Emekli Sendikaları Eylem Birliği Koordinasyonu, ekonomik krize ilişkin emeklilere dayatılan güvencesiz yaşam koşullarına ilişkin Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde açıklama yaptı. Açıklamada, “Birlikte güçlüyüz, insanca onurlu bir yaşam istiyoruz” ve “İnsanca yaşamak için emekliler örgütlenin” pankartları açılırken sık sık, “Savaşa değil, emekçiye bütçe”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Sefalete teslim olmayacağız” sloganları atıldı.

Açıklamayı koordinasyon adına Osman Topaklı, “5 milyon 903 bin 324 hanede en az bir emekli yaşlı insanımız var. Otuz milyona yakın insan emekli yaşlı sorunlarıyla iç içe yaşamak zorunda. Bu nedenle emekliler yoksullaştırılınca, yoksulluk toplumsallaştı. Sorunlarımız toplumsaldır, politiktir. Bugün 7 milyon 578 bin 123 emekli aylık net bin 192 lirayla yaşamaya çalışıyor. Açlık sınırının altında emekli aylıklarıyla yaşamak zorunda bırakıldığımız için öfkeliyiz” diye belirtti.

Topaklı, taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

“* Sorunlarımızı çözecek, toplumun bütününü kapsayacak, sosyal risklere karşı koruyacak, yaşlılığın güvencesi olacak devlet güvencesinde bir emeklilik için Sosyal Güvenlik Sistemi çalışması başlatılmalıdır.

* İnsanca onurlu bir yaşam sürdürecek ekonomik güvence için aylıklarımızın güncellenmesini istiyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!