TÜMTİS: Salgın Bahane Edilerek 1 Mayıs Yasaklanamaz!

Sermaye devletinin pandemi bahanesi ile 1 Mayıs'ı yasaklamasına Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

tumtis-1mayis-yasak-tepki
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – TÜMTİS’ten yapılan açıklamada, ‘Gün be gün artan işsizlik, açlık ve gelir adaletsizliği; Koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik ortam, ücretsiz izin uygulamaları; durmak bilmeyen iş cinayetleri, sağlıksız-güvencesiz çalışma, örgütlenme ve grev hakkı önündeki engeller… İşçi sınıfı koronavirüs koşullarında yakıcı sorun ve taleplerle 1 Mayıs’ı karşılıyor. Ancak salgın gerekçesi ile il valilikleri ve kaymakamlıklarca alınan bir dizi karar doğrultusunda 1 Mayıs etkinlikleri yasaklanmıştır. Herhangi bir afiş asılması, broşür veya el ilanının dağıtılması dahi yasak kapsamına alınmış, işçi sınıfının sesi kısılmaya çalışılmıştır’ denildi.

‘Pandemi sürecinde önlemler alınmadan çalışmanın dayatılması sonucu Covid-19’un meslek hastalığı haline geldiği’ belirtilen açıklamada pandemi bahanesiyle yasaklamanın kabul edilmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, ‘Hükümeti salgın tedbiri bahanesinden vazgeçmeye, işçi ve emekçilerin bayramını yasaklama yanlışından dönmeye çağırıyoruz. 1 Mayıs yasaklanamaz. 1 Mayıs’tan asla vazgeçmeyiz. Bizler her koşulda 1 Mayıs’ı kutlamaya, örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz’ ifadelerine yer verildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!