‘Soma Katliamı, Sömürü Düzenin En Vahşi Yüzüdür’

Soma katliamının 7. yılına ilişkin açıklama yapan Aslan, 24 Mayıs'ta Akhisar'da görülecek olan katliam davasına katılım ve Soma için hesap sorma çağrısı yaptı.

featured

İSTANBUL – DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve İSİG Daire Başkanı Seyit Aslan, Soma katliamının 7. yılına ilişkin açıklama yaptı.

301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın davasını, Soma’dan kaçıran, en tepede sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; ‘bilinçli taksir’ ile ‘cezalandırarak’ adeta ödüllendiren yargı sisteminin, sermayenin bu en vahşi düzenini sürmesini kolladığını belirten Aslan, ‘6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı çıkarmakla övünenler, onu nasıl işlevsiz hale getirdiğinden hiç söz etmezler. Ama sermaye temsilcileri, bu yasayı nasıl kendileri lehine değiştirdiklerini övünerek söylüyorlar’ dedi.

Sermaye temsilcilerinin iş cinayeti ya da katliam yaşandığında cezasız kalacaklarını çok iyi bildiklerini ifade eden Aslan, şöyle devam etti: ‘En son, Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2020 yılının ekim ayında verdiği kararını itiraz üzerine bozarak, Soma katliamının davasında tutuklu Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru, Müdür Yardımcısı İsmail Adalı ve İşletme Müdürü Akın Çelik 5 Şubat’ta 2021 de tahliye edildiler.

301 işçi madenlerde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin umursanmadığı, vahşi sömürü sisteminin acımasızlığı sonucunda, olacağı bilinen bir katliam sonucu hayatını kaybetmiştir. Karşımızda insan hayatına karşı büyük bir tehdit haline gelmiş; hukuki, politik, ekonomik ve ahlaki olarak göçmüş bir düzen vardır.

Bir kez daha vurguluyoruz, Soma katliamını unutmamak unutturmamak hepimizin görevidir. Soma’nın hesabını er ya da geç soracağız. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günleri yaratmak önümüzde kaçınılmaz bir görev olarak durmaktadır. 24 Mayıs 2021 günü Akhisar’da devam edecek davaya sahip çıkmaya ve ailelerle dayanışmaya çağırıyoruz. Bu dava hepimizindir.’

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!