Satera Elektrik’te Sendika Düşmanlığı: Sendikalı İşçiler İşten Atıldı

'Beşli çete' olarak anılan Cengiz ve Kolin ortaklığıyla iki yıl önce kurulan, elektrik sayaçları üreten 100 işçinin çalıştığı İstanbul’daki Satera Elektronik’te, Birleşik Metal-İş’e üye 8 işçi işten atıldı.

featured

İSTANBUL – İstanbul’daki Satera Elektrik’te işçilerin sendikalaşmasıyla 8 işçi işten atıldı.

Cengiz ve Kolin ortaklığıyla iki yıl önce kurulan, elektrik sayaçları üreten, 100 işçinin çalıştığı İstanbul’daki Satera Elektronik’te işçiler DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş’e üye oldu.

İşçilerin neredeyse tamamının Birleşik Metal-İş’e üye olmasıyla, çoğunluğu sağlayan sendika Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulundu. Başvuruyla ilgili incelemeyi tamamlayan bakanlık yetki belgesini gönderdi.

Yetki tespitinin ulaşmasının ardından patron 8 işçiyi işten çıkardı. Atılan işçiler fabrikanın önünde bekleyişe geçerken, Birleşik Metal-İş yaptığı açıklamada, “Diğer yandan şirket yetkililerinin çalışan işçileri tek tek görüşmeye çağırıp sendikamızdan istifa etmeye zorluyor. İşten çıkarma ve mobbing baskısı altında bırakılan üyelerimiz sendikal haklarının bilincinde davranıyor ve direniyor” dedi.

Şirket yönetimine iki gündür görüşme çağrısı yaptıklarını belirten Birleşik Metal-İş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Satera işçilerinin sendikalaşma hakkı Anayasamız, yasalarımız ve temel uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındadır. Bu hakkın çiğnenmesi kabul edilemez. Satera işçilerinin ve onların temsilcisi olan sendikamızın talebi çok nettir. İşten atılan işçiler işe geri alınmalı. Sendika üyesi işçilere baskı son bulmalı. Sendika ile görüşmeler başlatılmalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!