Kartonsan’da Patronla Görüşmeden Sonuç Çıkmadı: Greve Devam

Selüloz-İş'in örgütlü olduğu Kartonsan’da grev 77. gününde sürerken işverenle yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Grevdeki işçiler, "Taleplerimiz kabul edilene kadar mücadele edeceğiz" diyor.

featured

KOCAELİ – Selüloz-İş sendikasının örgütlü olduğu Kartonsan’da grevin 77. gününde işverenle yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. İşçileri ise, talepleri kabul edilene kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı görünüyor.

Selüloz-İş Genel Başkanı Aydın Parlakkılıç, fabrika önünde yaptığı açıklamada toplu sözleşme görüşmelerinin ilk başladığı döneme göre bir yol kat edildiğini ama yeterli olmadığını ifade etti. Parlakkılıç “İşverenin ilk teklifi 12 bin lira, bizim talebimiz 18 bin liraydı. Aradan 6 ay geçti ve şu an itibariyle verdikleri teklifi kabul etsek ortalama brüt ücret 23 bin lira olacak. Bizim talebimizle küçük bir fark ve bazı detaylar kaldı. Biz sonraki 6 aylar için de fark talep ediyoruz, bunun fazla olduğunu düşünüyorlar. Bir dahaki oturumda çözüleceğini umuyorum. 77 gündür grevdeyiz, ilk teklifle duramayız zaten. Bu süreç uzarsa talebimiz yine yükselecek. Çalışanların talebi bu, çalışana saygın varsa talebi karşılayacaksın.” dedi.

Parlakkılıç, “Grev uzadıkça onlar da zarar ediyor. Bu süreçte işyerlerindeki doğalgaz kullanımına indirim yapıldı. Harcaması çok olduğu için ayda 25 milyon avantajı oluyor. Sonra bir indirim daha yapıldı. Bu kadar avantaj varken ayda 35 milyon sadece doğalgazdan kârın varken işçiye ne veriyorsun, mesele bu. Buradaki direnişimiz de grevimiz de gösteriyor ki talep etmeyince, direnmeyince, doğru talebi ortaya koymayınca kimse kimseye bir şeye vermiyor. Biz inançla, tek yumruk halinde grevimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Kartonsan İşyeri Baş Temsilcisi Mustafa Gürel ise “22 Aralık 2022 tarihinde çıktığımız grevin bugün itibariyle 77. günündeyiz. Onurlu mücadelemize emek dostlarından, Kocaeli kamuoyundan destek bekliyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!