Sağlık Emekçileri Yarın Grevde!

Sağlık örgütleri, taleplerinin kabul edilmesi için yarın bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirecek.

featured

İSTANBUL – Sağlık örgütleri, özlük haklarının iyileştirilmesi ve ek ödeme adaletsizliğinin giderilmesi talebiyle yarın bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirecek. Bir günlük iş bırakma eylemine gidecek sağlık örgütlerinden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Bakırköy Şube Eşbaşkanı Hasip Şengül, eyleme dair değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık emekçilerinin taleplerinin karşılanmadığını ve oyaladıklarını belirten Şengül, Memur-Sen ve Sağlık Bakanlığı’nın kapalı kapılar ardında neler görüştüğünü bilmediklerini ifade etti. Şengül, “Memur-Sen, Bakan sözcüsü gibi davranıyor. Bakan bize çıkıp net bir açıklama yapmadığı için samimi bulmuyoruz. Biz bir önceki eylemimizin takipçisi olması açısından, tüm sağlık emekçileri olarak iş bırakıyoruz” diye belirtti.

MANİPÜLE ZAM

Yapılan zam “müjdesinin” bütün sağlık emekçilerini kapsamadığını söyleyen Şengül, sağlık çalışanlarının büyük zorluklar çektiğini ve yoksulluk sınırının altında çalıştığını vurguladı. Şengül, “Yapılan performans sistemi gelirlerimizi düşürüyor. Performans sisteminin kalkması gerekiyor. Sağlık ekip işidir. Yapılan bu zam da manipüle bir zamdır. Bir yandan döner sermaye eklenecek bir ücret, biryandan performanstan kesilecek. Biz bu yapılan manipülasyonları kabul etmiyoruz” dedi.

ZAM YAPILMIŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR

Yapılan zam önergesinin geri çekilip 22 Aralık’a bırakıldığını söyleyen Şengül, “Eğer maaşlarımız ücretlere yansımadığı taktirde, Aile Hekimleri Sözleşmesine uyulmazsa, ilerleyen zamanlar da birkaç güne yayılacak bir şekilde üst üste iş bırakmayı düşünüyor ve tartışıyoruz. Halkın bunlardan dolayı mağdur olmasını da istemiyoruz” dedi.

‘YIPRANMA PAYI İSTİYORUZ’

Adana Tabip Odası (ATO) Başkanı Selahattin Menteş de yaptığı açıklamada, yarın iş bırakacaklarını ifade ederek, taleplerinin yerine gelmediği takdirde eylemlerinin artarak devam edeceği uyarısında bulundu. Menteş, “Tek amacımız; insanca yaşayabileceğimiz, insanca geçinebileceğimiz, emekliliğe yansıyan temel ücret, 7.200 ek gösterge ve pandemide çalışılan her yıl için 120 gün yıpranma payı istiyoruz!” dedi.

TALEPLER

Grevle birlikte yarın saat 12.30’da Adana Şehir Hastanesi Başhekimlik binası önünde toplanarak açıklama yapacaklarını duyuran Menteş,  taleplerini şu şekilde sıraladı:

  1.  Performans sisteminin kaldırılmasını, döner sermaye uygulamasına son verilmesini, sabit maaşımızın bunlara muhtaç etmeyecek, emekliliğe yansıyacak şekilde düzenlenmesi istiyoruz!
  2.  Çalışma koşullarımızın iyileştirilmesini ve insanca çalışma süreleri; güvenli, sağlıklı çalışma ortamları; COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası, sağlıkta şiddete karşı etkin ve etkili yasa istiyoruz!
  3.  Mevcut 5 dakikada bir muayene dayatmasına son verilmesini; randevuların hastalarımıza en az 20 dakika ayırabileceğimiz şekilde düzenlenmesini istiyoruz!
  4. Tüm asistanların emeklerinin karşılığını aldığı; çekirdek eğitim müfredatına uygun, asistan hekimlerin tüm süreçlerde söz sahibi olduğu nitelikli uzmanlık eğitimi almasını ve eğitim dışı işlerde çalıştırılmamasını istiyoruz!
  5.  Aile hekimliği ceza yönetmeliğinin geri çekilmesini, topluma dayalı ve bölge/nüfus tabanlı, kamuya ait binalarda kamu çalışanlarından oluşan eksiksiz bir ekiple koruyucu sağlık hizmetlerinin yürütülmesini sağlayacak birinci basamak sağlık örgütlenmesi istiyoruz!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!