Roboski Katliamının Üzerinden 130 Ay Geçti: Failler Korunuyor

Roboski İçin Adalet Girişimi eyleminde, katliamın 130’uncu ayında olduğuna işaret edilerek, faillerin korunduğu vurgulandı.

featured

ANKARA – Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 130’uncu ayında bir kez daha bir araya geldi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde yapılan açıklamada, “Katiller Bulunsun! Roboski Bir Daha Asla” pankartı taşındı.

İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, “Roboski faillerinin yargılanması, bu acıların bir daha yaşanmaması için bir eşiktir ve coğrafya kader değildir” dedi. Roboski’de yaşananların katliam olduğuna dikkati çeken Kanat, katliama dair davanın takipsizlik kararıyla kapatıldığını anımsattı. Kanat, yargı sürecine işaret ederek, “Roboski Katliamı, tüm gerçekliğiyle yaşanmış, aydınlatılmamış ve bilinmeyen hiçbir yanı kalmamışken, sistemin yürütücü ve yöneticilerine ucu değeceği için, cezasızlık politikasına ve devletin ‘araştırılmasın’ sınırlarına takılan 11 yıllık açık bir yaradır. Katledilmelerinden bugüne yaratılan sis perdesi içine saklanmış durumda katliam failleri. 11 yıldır herkes sus-pus, adalet yok, cezasızlık zırhı sisi daha da artırıyor. İki yıldır da ailelerin son başvurusu Anayasa Mahkemesi’nde bekletilmekte” diye konuştu.

‘GERÇEĞİN ÜSTÜ ÖRTÜLÜ’

Cezasızlık politikasına tepki gösteren Kanat, “1990’larda işlenen faili meçhul cinayetlerde olduğu gibi sistemin sorumluluğu biliniyor ama tüm cinayetler ve katliamlarda gerçeğin üstü hep örtülü. Roboski faillerinin yargılanması, bu acıların bir daha yaşanmaması için bir eşiktir ve coğrafya kader değildir. Düne kadar yaşananların eşiği Roboski ise, yarın katliamların tekrar etmemesinin ve çözümün yeniden kurulabilmesinin eşiği de insan hakları, barış, adalet, cezasızlığın bitirilmesi ve sorumluların hesap vermesidir. Sınırlara karşı çıkmanın, barışın, demokrasinin, çözümün yolu Roboski için adalettir” ifadelerini kullandı.

‘SORUMLULAR KORUNUYOR’

Devletin katliamın sorumlularını koruduğunu aktaran Kanat, şunları söyledi: “Yargı, ezilenlerden, katledilenlerden, mağdurlardan değil, egemenlerden ve sistemden yana oldu. Roboski ve tüm katliamların ardından gelişen adaletsizlik ve cezasızlığı bitirebilmemizin yolu bir araya gelip, mücadele ederek, unutturmayarak ve halklar için kurgulanmış bir sistemi inşa ederek mümkün olacaktır. Savaşların, katliamların ve çözümü aramayan siyasetin varlığı açlık, ekonomik kaos, pahalılık, savaş, doğruları aramayan, gerçekliğini yitirmiş adalet ve hukuk, insan odaklı olmayan siyaset ve yıkım olarak yaşantılarımızda sürmeye devam ediyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!