Roboski Katliamının Araştırılması AKP ve MHP Oylarıyla Engelledi

Roboski Katliamı olarak anılan katliamın araştırılması amacıyla HDP tarafından verilen Meclis Araştırması önergesi bugün TBMM’de görüşülmesini talep edildi. Öneri, AKP ve MHP'lilerin oylarıyla reddedildi. Katliam olarak nitelendirilen olayla ilgili Ankara, “kasıt” olmadığını duyururken; TSK da köylülerin “PKK’lı sanılarak” vurulduğunu açıklamıştı.

featured

ANKARA – Kamuoyunda “Roboski Katliamı” olarak bilinen ve 17’si çocuk 34 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin HDP’nin verdiği araştırma önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu ve Gülyazı köyü sakinlerinden oluşan sınır kaçakçılarının savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatlarını kaybetmesinin üzerinden 11 yıl geçti. O günden bu güne adalet arayışı sürüyor.

TBMM Genel Kurulu’nda HDP Grubu, 11 yıl önce 34 yurttaşın yaşamını yitirdiği “Uludere Olayı” ya da “Roboski katliamı” olarak bilinen ölümlerin tüm boyutlarıyla araştırılması için Meclis Başkanlığı’na verdiği Meclis Araştırması önergesinin, öne çekilerek bugünkü birleşimde görüşülmesi için grup önerisi getirdi.

HDP Grubu adına önerge üzerine söz alan Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, yaşamını yitiren yurttaşların isimlerini TBMM Genel Kurulu’nda tek tek sıralarken, “Bu saydığım 34 isim, 34 insan, 34 can, 34 çocuk, eş, dost, arkadaş bu ülkenin savaş uçaklarınca bombalanarak katledildi. Şırnak’taki yoksul Kürt köylülerin ilk katledilmesi olayı değildi bu. 94’te de Kuşkonar ve Koçağılı köylerinde yine savaş uçaklarınca 38 yoksul Kürt köylüsü bombalanarak katledilmişti.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!