Patronunun Oturduğu Mahalleye ‘Eylem Yasağı’, İşçilere Gözaltı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Marketler zinciri Migros’un Kocaeli Şekerpınar’daki deposunda çalışırken ücretsiz izne çıkarılan ve Kod29 ile işten atılan işçiler bir süredir eylemlerine devam ediyor. Geçtiğimiz gün şirketin sahibi Tuncay Özilhan’ın İstanbul Beykoz’daki evinin önünde basın açıklaması yapmak isteyen Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-Sen) üyesi işçilere, polis müdahale etmiş ve 17 işçi gözaltına alınmıştı. 

İşçiler aynı günün gecesinde serbest bırakılırken Beykoz Devlet Hastanesi önünde açıklama yaparak Tuncay Özilhan’ın villasının önünde eylemlerine devam edeceklerini belirtmişti.

BEYKOZ KAYMAKAMLIĞI’NDAN YASAK KARARI

Medyascope’dan Ufuk Çeri’nin haberine göre, bugün Beykoz Emniyeti’ne bağlı sendikalar masası ve asayiş büro polisleri, DGD-SEN Başkanı Murat Bostancı’yı arayarak Beykoz Kaymakamlığı’nın, Özilhan’ın villasının bulunduğu Çubuklu Mahallesi’nde 15 gün geçerli olacak şekilde gösteri, yürüyüş ve basın açıklaması yapılmasını yasakladığını söyledi.

‘ÖZİLHAN İÇİN ÖZEL KARAR ÇIKARIYORLAR

Medyascope‘a konuşan DGD-SEN Genel Başkanı Bostancı, “Migros depo direnişini durdurmak için tek mahallede eylem yasağı koyuyorlar. TUSİAD Yüksek İstişare Başkanı ve Migros’un bağlı olduğu Anadolu Grubu’nun patronu Tuncay Özilhan için özel karar çıkarıyorlar. Hani yasalar önünde eşittik? Nerede anayasanın 10. maddesi?” ifadeleri ile alınan karara tepki gösterdi.

SENDİKA’DAN TEPKİ

Öte yandan DGD-Sen’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bugün Beykoz Emniyet’i sendika yöneticilerimizi arayarak Tuncay Özilhan’ın evinin olduğu Çubuklu mahallesine eylem yasağı getirildiğini söylüyor. Anayasanın 10. Maddesi kaldırıldı mı?” ifadeleri kullanıldı.

İŞÇİLERE GÖZALTI

Hak mücadelelerinde de kararlı olan işçiler, Kaymakamlığı’n ‘eylem yasağı’ kararına rağmen patronun villası önünde daha önceden belirttikleri gibi eylem gerçekleştirmek istedi. İşçiler, villanın önüne yığılan polislerce yeniden gözaltına alındı.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!