Motokuryeler: Hız Baskısı Son Bulmalı, İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tedbirleri Artırmalı

İzmir’de bulunan motokuryeler, baskılar nedeniyle yaşanan ölümlere dikkat çekmek amacıyla Alsancak Gar önünde açıklama yaptı.

featured

İZMİR – Sipariş götürürken katledilen motokurye Okan Çakmak için eylem yapan meslektaşları, “Hız baskısı son bulmalı, işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri artırmalı” dedi.

İzmir’de bulunan motokuryeler, baskılar nedeniyle yaşanan ölümlere dikkat çekmek amacıyla Alsancak Gar önünde açıklama yaptı. Buca ilçesinde 21 Ekim’de sipariş götürdükten sonra takip edilerek katledilen motokurye Okan Çakmak (22) ölümüne dikkat çekmek amacıyla “Sipariş mi? Canımız mı? Motokurye işçileri köle değildir” yazılı pankart taşıyan emekçiler, “İş kazası değil cinayet” ve “Kuryeler ölmek istemiyor” sloganları attı.

Motokuryeler adına açıklama yapan Servet Anlar, Okan Çakmak’ın gece 04.00’te çalıştığı sırada trafikte yaşanan tartışma nedeniyle takip edilerek, sokak ortasında katledildiğini ileri sürdü. Anlar, “Yine şehrimizde bir meslektaşımız müşterinin yemek siparişini geciktirdiği iddiasıyla saldırıya uğradı. Başına demir sopayla vurulan kardeşimiz komaya girdi. İstanbul’da genç bir kardeşimiz belediye otobüsü tarafından fark edilmedi, ağır bir trafik kazasında can verdi. Ağır yaralanan ve iş cinayetlerde kaybettiğimiz kurye kardeşlerimiz 20’li yaşlarında, şirketlerin ‘hızlı teslimat’ baskısının kurbanıdırlar” dedi.

58 KURYE YAŞAMINI YİTİRDİ

Kuryelerin sadece 24 saat içinde başına gelen olayların tesadüf olmadığını dile getiren Anlar, yaşananların trajedinin ufak bir parçası olduğunu söyledi. Anlar, “Bu durum pandemiden bu yana devasa karlarla gittikçe şişen, açgözlü şirketlerin dayattığı kölece çalışma koşullarının vahim sonucudur. İSİG Meclisi’nin verisine göre sadece 2022 yılında 58 kurye kardeşimiz iş cinayetinde yaşamlarını kaybetmiştir. Bu trajedinin can yakıcı bir diğer yanı ise katledilen kuryelerin yarısından fazlasının 20’li yaşlarda olmasıdır. Moto-kuryeler, hayatlarının baharında sermayenin arsızlığının bedelini canlarıyla ödemektedirler” diye belirtti.

‘KURYELER KORUNMALI’

Motokurye emekçilerinin yaşadığı sorunlara karşı acil önlemlerin alınması çağrısı yapan Anlar, “Bir kez daha yineliyoruz; Hız baskısı son bulmalı, işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri artırmalı, iş kanunu ihlal eden uzun mesailer kaldırılmalı, şirketler kuryelerini saldırılara karşı korumalıdır” diye seslendi.

Açıklamanın ardından motokuryeler, Çakmak’nın ailesine ziyarette bulundu.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!